Mimoškolní aktivity musí být pro děti dobrovolné. Pomoct můžou zkušební lekce i trhy, radí odbornice Dočkalová

8. červenec 2024

Prázdniny začaly, ale učení nepřestává. I když děti nesedí ve školních lavicích, stále objevují svět a rozvíjejí své dovednosti. Jak mají rodiče pomoct dětem najít dobré volnočasové aktivity? „Musíme se dětí ptát, co chtějí. To, co jsem chtěla dělat v dětství já, neznamená, že bude chtít dělat i dítě,“ vysvětluje v podcastu Reparát Jolana Dočkalová z Asociace neformálního vzdělávání.

Zahraniční výzkumy dokládají, že volnočasové aktivity mají pozitivní vliv na výkony dětí při školní výuce.

„Je zajímavé, že když se ptáte dospělých lidí, co si pamatují ze školy, tak většinou do dospělosti přetrvává, že se umí podepsat, něco přečíst, počítat základní věci,“ vyjmenovává Jolana Dočkalová.

Čtěte také

Lidé ale také pojmenovávají činnosti, které se naučili mimo školu. „Jsou to věci, které nás ve volném čase nabíjejí, abychom byli schopni poté pracovat. Nebo čemu jsme se věnovali v dětství jako koníčku, tak z toho těžíme a uplatňujeme v práci,“ popisuje expertka.

U volnočasových aktivit je důležitá mimo jiné dobrovolnost. Někteří rodiče přitom mohou mít ambice vymýšlet dětem volnočasové aktivity, které by v jejich očích byly dobré pro  rozvoj.

„Musíme se dětí ptát, co chtějí. Neznamená, že když mám tři děti, tak všechny budou dělat to samé. A to, co jsem chtěla dělat v dětství já, neznamená, že bude chtít dělat i mé dítě,“ podotýká Dočkalová.

Doporučuje například zkušební lekce nebo trhy neformálního vzdělávání, které mohou dítěti napomoct se ve svých zájmech zorientovat.

„Stěžení poté je, kdo to vzdělávání vede – osobnost lektora. Aby fungoval holisticky, kladl důraz na rozvoj kompetencí a nejenom třeba dovedností; pracoval s vnitřní motivací, s férovostí a s bezpečným prostředím, aby se tam děti cítily dobře,“ doporučuje expertka.

moderace: Daniela Vrbová
editace: Markéta Vozková
sound design: Jaroslav Pokorný
hosté epizody: Jolana Dočkalová z Asociace neformálního vzdělávání a Jakub Liška z Prázdninové školy Lipnice

Jaké aktivity jsou v současné době populární? A v čem je důležitá nuda? Poslechněte si celý podcast Reparát.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.