Maturita nemá být síto. Přicházíme tak o talenty, říká autor výzkumu o neúspěšných studentech
75 600 prvomaturantů v těchto dnech čeká ústní část maturitní zkoušky. Přibližně 2 000 z nich ale opakovaně zkoušku nesloží. S hosty Reparátu mluvíme o tom, jak zásadní je neúspěch pro další vzdělávání a pro uplatnění na trhu práce. O fungování vzdělávacího systému vypovídají nejen ti, kteří v něm uspějí, ale i ti neúspěšní, říká Petr Novotný z Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, autor výzkumu zaměřeného na opakovanou neúspěšnost maturantů.
„Když se povede první opravný termín, neznamená to velkou překážku – student může nastoupit na vysokoškolské studium nebo najít práci. Pokud ale nezvládne opravu v prvním termínu, typicky v srpnu, tak potom se ocitá v jakémsi mezidobí, kdy už není žákem školy, ale musí se starat o svou obživu a další životní úkoly. Zůstat rok bezprizorní a bez podpory se ukazuje jako velmi obtížný úkol,“ upozorňuje Novotný.
Maturita neověřuje kompetence k učení ani talenty
„Škola vůči neúspěšným maturantům závazek nemá. Myslím, že by měla poskytovat poradenskou podporu nebo službu na opakované pokusy a podporovat lidi, aby měli chuť se znovu k maturitě vrátit,“ říká expert. „Chybí uvědomění role maturity v dalším životě. Vědomí významu složení maturitní zkoušky pomáhá, ale zároveň to na ně vytváří tlak.“
Nakolik odráží maturita to, co žáci a studenti doopravdy umí? Jakou má maturita hodnotu na trhu práce? Poslechněte si celou epizodu podcastu Reparát.
Související
-
Kateřina Perknerová: Ve vzdělávání tápou všechny vlády. I Fialova
Z resortu školství přišly dvě dobré zprávy. Systém elektronických přihlášek na střední školy zafungoval, takže v prvním kole bylo uspokojeno 94 procent deváťáků.
-
Martin Fendrych: Máme málo škol s maturitou, takže i málo vysokoškoláků
Znovu a znovu slyšíme volání politiků, že máme být „vzdělanostní společností“. To volání ale vyznívá dost naprázdno.
-
Julie Hrstková: Škola základ života platí stále. Ale musí jít o dobrou školu
Cermat nahrál do systému opravené testy jednotné státní přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia. Školy musí seznam přijatých uchazečů zveřejnit 15. května.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.