Mateřství má mnoho odstínů, některé i temné. A dnes je každá žena v pasti, myslí si socioložka Jarkovská
Slavíte Den matek nebo Mezinárodní den žen? „Pro mne je MDŽ svátek natolik minulým režimem zprofanovaný, že ho neberu. I když myslím, že si to vlastně ten svátek nezaslouží, ale Den matek jsme si v rodině připomínali vždy,“ vzpomíná Rut Kolínská, zakladatelka hnutí mateřských center v ČR. Socioložka Lucie Jarkovská přidává, že MDŽ se stává dnem připomínajícím boj žen za lidská práva.
„A už s tím socialistickým, spíš normalizačním svátkem nemá nic společného. Takovým tím podnikovým: Našim ženám květinku a mýdlo,“ říká.
Čtěte také
„U Dne matek se zas ošívám z klišé, kterým společnost mateřství často opřádá,“ přidává socioložka z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
A Jarkovská pokračuje: „Přijde mně, že v dnešní době je vlastně každá žena trochu v pasti mateřství. Tím, že se k němu musí neustále vyjadřovat. Když není matkou, tak proč – je jen sobecká kariéristka? Když je matkou, tak zas slyší, že jí mateřské hormony sedly na mozek a že se stává takovou trošku podezřelou osobou.“
„To se mi nelíbí, proto si myslím, že je fajn mít Den matek, když si ale řekneme, že být matkou může mít mnoho podob a ženy by si to neměly nechat vzít, případně se nenechat opanovat klišé – ať už básnickým, nebo reklamou na prací prostředky. Tam ta maminka furt dokola pere to špinavé prádlo svých potomků a ještě se u toho stále usmívá.“
„Myslím, že mateřství má i mnoho odstínů a některé jsou docela temné,“ dodává socioložka Jarkovská.
Čtěte také
Kolínská je matkou pěti dětí, klišé podle ní závisí na tom, jak si ta klišé žena připouští. „Jsem nesmírně ráda, že se nám tady podařilo prosadit i Den otců, protože pro mne mateřství bez táty není mateřství.“
„Doba se mění, ale pomalu. Stačí si přečíst texty od Tomáše Garrigua Masaryka a budete mít pocit, že na tom před sto lety byly dost podobně. Takže musíme být trpělivé a hlavně si to nebrat osobně. Každý by měl sám za sebe prožívat život podle toho, jak to cítí. Neměly bychom nikomu vnucovat tu svou podobu čehokoli,“ přidává Kolínská.
Poslechněte si celou debatu Vertikály s hosty Evy Hůlkové.
Související
-
Náhradní mateřství nechceme zakázat. Chceme především zamezit obchodování s lidmi, ujišťuje Válková
Mělo by se náhradní mateřství zakázat, nebo legalizovat? Debatují poslankyně Helena Válková (ANO) a odborník na léčbu poruch plodnosti Tonko Mardešič.
-
Není důvod zakázat náhradní mateřství, říká etik. Ohrožuje lidskou důstojnost, míní psycholožka
Je náhradní mateřství v rozporu s lidskou důstojností a lidskými právy? „Ano,“ říká psycholožka Hana Konečná. „Zcela určitě ne,“ oponuje etik a filozof Jan Payne.
-
Mateřství necítím jako svou primární roli. Věda mě přitahuje víc, prozrazuje mladá vědkyně Šimková
„Ve všech různých vedoucích pozicích plošně pozorujeme snížené procento žen. A je to rozhodně kvůli mateřství,“ říká mladá biochemička Adéla Šimková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.