Mateřství necítím jako svou primární roli. Beru to jako něco, co je. A věda mě prostě přitahuje, prozrazuje mladá vědkyně Šimková

27. leden 2023

V roce 2020 u nás bylo 40 procent absolventů doktorského studia, ale profesorek jen 15 procent a jen sedm procent žen bylo ve vedoucích pozicích ředitelek vědeckovýzkumných institucí. „Je to stejné jako ve všech ostatních odvětvích – a ve všech různých vedoucích pozicích, kde plošně pozorujeme snížené procento žen oproti mužům. A je to rozhodně kvůli mateřství,“ říká mladá biochemička z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Adéla Šimková.

V Osobnosti Plus pokračuje: „Protože tady je tradice být na mateřské dlouho, je na to částečně i společenský tlak, i když já ho naštěstí už příliš nepociťuji.“

Někteří jsou přesvědčeni, že je péče o dítě naprosto naplňuje. Já to tak ale nemám.

„I já jsem se setkala s tím, že se občas někdo pozastavil, že jsem šla brzo do práce – bylo to po roce a půl, kdy jsem nastoupila na poloviční úvazek. Ale mně to přišlo až skoro pozdě. Také jsem se tam snažila chodit v průběhu mateřské a sem tam pracovat o víkendu. A doufám, že s dalšími případnými dětmi se mi to podaří dřív,“ doplňuje.

Adéla Šimková

Adéla Šimková

Studuje PhD v oboru Organická chemie. Ve svém výzkumu se zabývá cílením na nádorové tkáně. „Vědě jsem se začala věnovat, protože vždycky potřebuji všemu přijít na kloub.“

Návrat je pro vědkyni důležitý. „Myslím, že je to klíčové a i důvod, proč jsem už několik měsíců po porodu začala alespoň na chvíli do práce chodit. Abych se vrátila zpět do rytmu a myšlenkově do projektů.“

Čtěte také

Jako špičková vědkyně by svůj návrat nenazvala něčím, co si nemůže směrem ke své profesi dovolit. „Spíš z toho nechci vypadnout, protože mě to zajímá a táhne mě to tam.“

„Samozřejmě je možné, že zjistíte, že vás péče o dítě naprosto naplňuje a že je to smysl vašeho života. Někdo to tak má a já to tak vůbec nemám. Takže jsem si docela hleděla toho, abych byla co nejdřív zpátky. Ještě během mateřské a těhotenství jsem dopsala to, co jsem odkládala,“ přiznává.

„Mateřství necítím jako svou primární roli. Beru to jako něco, co je. Věda mě hlavně přitahuje, protože mám uvnitř sebe takovou posedlost přicházet věcem na kloub. A platí to nejen pro vědu.“

Mis-interpretace za covidu

Během covidové pandemie tak jako dobrovolnice pomáhala a uváděla na pravou míru různé dezinformace.

Čtěte také

„Spíš než dezinformace bych to označila jako různé misinterpretace. Protože to, co je nejvíc problematické, je, že jde často o pravdu zasazenou do nesprávného kontextu. Anebo jsou to některé vědecké publikace nesprávně interpretované. A během svého raného mateřství, kdy jsem trávila spoustu času kojením, tak jsem ho taky trávila na sociálních sítích a strašně mě rušila úroveň a styl debaty kolem původu covidu, očkování atd.“

10 pod 40

Český rozhlas Plus oslaví v březnu tohoto roku deset let od začátku svého vysílání. V rámci oslav nabídne také rozhovory s deseti výjimečnými mladými osobnostmi pod 40 let.

„Šlo hlavně o to, že některé výrazné osobnosti říkaly do médií věci, které nebyly podložené a potom se to ubíralo vlastním životem. Třeba šlo i o lidi z oboru, ale oni si výsledky přivymysleli a říkali je do médií. Jen například nebyly zoponované dalšími lidmi z oboru, což je běžný proces, jak věda funguje. Každý máme tendenci něco vidět v laboratoři, ale potom je potřeba se o tom pobavit a nechat si to výrazně zkritizovat. Jestli si to náhodou nepřibarvujeme podle svého,“ vysvětluje.

Celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské najdete v audiu. Pořad jsme vysílali v rámci projetu 10 pod 40.

autoři: Lucie Vopálenská , lup

Související