Konvalinka: Už dvakrát jsme si vyzkoušeli, co se stane, když rozvolníme. A nemáme dost vakcín
Zpřísnění stávajících opatření proti šíření koronaviru je podle biochemika Jana Konvalinky namístě. „Byl jsem vyděšen úvahami z minulého týdne, kdy se spekulovalo o otevírání skiareálů a rozvolňování podmínek. Považuju to za naprosto nezodpovědné v naší situaci,“ říká.
Připomíná, že v nemocnicích je stále kolem 6 tisíc lidí a počet pacientů na intenzivních lůžkách klesá jen velmi pomalu.
„Pořád jsme úplně na hraně kapacity. A v této chvíli rozvolňovat? Už jsme si dvakrát vyzkoušeli, co se stane, když rozvolníme. Infekce jdou nahoru. Bohužel nejsme ještě promoření, vakcíny nemáme dost,“ vysvětluje prorektor Univerzity Karlovy na Plusu.
Čtěte také
Třetí vlna epidemie sice podle něj ustupuje, ale velmi pomalu. „V posledních dnech se dokonce zdá, že počty lidí na JIP i počty úmrtí neklesají, ale stagnují. Je to způsobeno buď tím, že přestáváme dodržovat opatření, anebo tím, a to považuju za pravděpodobnější, že se tady šíří infekčnější britská mutace, u které současná opatření vlastně nestačí a virus se šíří i přes ně,“ naznačuje.
Za problém označuje to, že lidé nedodržují ani současná opatření. „Za strašně důležité považuji uvědomit si vážnost situace. Uvědomit si, kolik lidí umírá, jaké ohromné ztráty to znamená, a apelovat na spoluobčany, aby dodržovali to, co teď máme,“ vyzývá.
Vakcinujeme pomalu, ale ne pomaleji než EU
Zpoždění dodávek vakcín proti covidu považuje Konvalinka za celoevropský problém.
Čtěte také
„Vakcinujeme mnohem pomaleji, než bychom si přáli. Ale ne o mnoho pomaleji než třeba Německo nebo další členské státy Evropské unie. Problém v tuto chvíli je opravdu nedostatek vakcín. Máme pořád ještě leden, několik týdnů od schválení vakcín a máme obrovskou celosvětovou poptávku po miliardách očkovacích látek. Chápu, že všichni, včetně mě, jsou nervózní, ale toto se asi dalo očekávat,“ soudí biochemik.
Evropská unie sice podle něj při objednávání vakcín nepostupovala jako nejlepší byznysmen, ale je velmi solidární.
„My dostáváme v poměru k počtu obyvatel stejná množství vakcín jako Němci, kteří mimochodem tu vakcínu vyrábějí. A já si ani nechci domyslet, jak bychom dopadli, kdybychom si to objednávali sami,“ naznačuje.
„Blatný je odborně vybaven“
S kritikou na adresu vedení ministerstva zdravotnictví a ministra Jana Blatného (za ANO), že není odborně dostatečně vybaven na to, aby se zabýval reakcí na nemoc covid-19, Konvalinka nesouhlasí.
Čtěte také
„Ministr Blatný je určitě odborně vybaven na to, aby se zabýval chorobou covid-19. Je to už třetí ministr zdravotnictví za sebou, je tam velmi krátce a ten systém prostě nestačí. Problém je strukturální. Evidentně jsme se naučili, že rezortní systémy se pokouší tu strašlivou katastrofu řešit každý ve svém rezortu. Zdravotnictví to bere jako zdravotnický problém, ekonomická ministerstva jako ekonomický problém, školství jako problém ve školství. A ve všech jednáních narážím na to, že si pravomoci nebo odpovědnosti přehazují jeden na druhého. Zdaleka to tedy není jen problém mistra Blatného,“ míní a dodává:
„Není mi příjemné kritizovat vládu, protože vím, jak těžký sisyfovský úkol mají, jak je to extrémně náročné. A zrovna na ministerstvu zdravotnictví vím, že se snaží, pracují ve dne v noci.“
Vakcíny proti novým mutacím
Biochemik připouští, že současné vakcíny nemusí stačit proti nebezpečné jihoafrické mutaci viru, která se podle něj do Česka určitě dostane.
Čtěte také
„Zatím se předběžně zdá, že vakcíny sice proti jihoafrické mutaci chrání také, ale pravděpodobně méně efektivně. Máme ale jen in vitro výsledky, takže je nemůžeme přímo aplikovat na to, co se stane u lidí. Zatím to vypadá, že Pfizer chrání proti jihoafrické mutaci několikanásobně méně citlivě. Podle některých dat až šestkrát méně efektivně než proti původnímu kmenu. To by stále mohlo stačit, ale to nebezpečí, že vakcína bude méně účinná, tady je,“ připouští.
Biochemik a výzkumník Akademie věd Jan Konvalinka odpovídá i na vaše otázky. Pošlete nám své dotazy související s novým typem koronaviru na e-mailovou adresu plus.koronavirus@rozhlas.cz.
Připomíná, že společnost Moderna ohlásila, že její vakcína je účinná i proti novým mutacím viru. Současně oznámila, že zkouší klinické testování nové vakcíny, jestli a nakolik bude účinná vůči jihoafrické mutaci.
„A udělali i další trik. Oznámili, že by se místo dvou očkování přidalo ještě třetí, které by mohlo a pravděpodobně by ještě zvýšilo imunitní odpověď organismu,“ vysvětluje Jan Konvalinka.
Celý rozhovor Barbory Tachecí s Janem Konvalinkou najdete v audiozáznamu.
Související
-
Systém na očkování není vůbec připravený – na seniory se nemyslelo, shrnuje ředitel Život 90 Lorman
V pátek byl zpřístupněn rezervační web pro plošné očkování seniorů. Bezprostředně po spuštění online formuláře se ale zájemci o vakcínu museli potýkat s problémy.
-
Politico: AstraZeneca omezila dodávky do zemí EU jen proto, aby mohla prodat vakcínu jinde a za víc
EU v pondělí vyzvala k přísné kontrole vývozu vakcín. Podle Bruselu totiž britsko-švédská společnost AstraZeneca omezila dodávky, aby mohla prodat vakcínu za vyšší ceny.
-
Jak získat více vakcín? Jít maďarskou cestou a nakoupit třeba Sputnik V je výhodné, tvrdí Prymula
„Evropské země mají právo uzavírat své dílčí smlouvy mimo globální kontrakt. I Česko bude uvažovat o tom, jak získat kvalitní vakcíny,“ říká poradce premiéra Roman Prymula.