K domovu pohleď, Jamesi Cartere aneb Prostý muž z lidu prezidentem
Tak zněl název studie americké komunistické strany z roku 1977, citované naší dobovou propagandou. James Earl Carter jr. byl zvolen 39. prezidentem Spojených států amerických na konci roku 1976. Do úřadu nastoupil 20. ledna následujícího roku. I jako prezident používal svou přezdívku Jimmy.
Čtěte také
Narodil se v roce 1924, vystudoval námořní akademii a sedm let sloužil jako důstojník. Poté převzal po smrti svého otce rodinnou farmu a pěstoval burské oříšky – stal se milionářem a počátkem 60. let vstoupil do politiky.
Byl zvolen guvernérem státu Georgia a v roce 1976 získal prezidentskou nominaci Demokratické strany.
Ve volbách porazil stávajícího prezidenta Geralda Forda jako „prostý muž z lidu“ stojící mimo stranické establishmenty.
Jeho úkolem bylo konsolidovat zemi po skandálu Watergate a neslavném konci vietnamské války. V širším historickém kontextu měl unikátní postavení demokratického prezidenta mezi osmi lety, kdy vládli republikáni Nixon a Ford a následnými dvanácti lety, kdy v čele Spojených států stáli republikánští prezidenti Ronald Reagan a George Bush.
Rozhlasová propaganda a přísaha
Jimmy Carter byl velmi častým terčem komunistické propagandy – ať už pro svůj koncept dodržování lidských práv či pro sankce vůči Sovětskému svazu v souvislosti s invazí do Afghánistánu.
Ve vybraných ukázkách zazní citace ze studie americké komunistické strany K domovu pohleď, Jamesi Cartere a v řadě propagandistických rozhlasových pořadů i pečlivě vybrané pasáže ze západního tisku, hodnocení režimních novinářů i politologů, a také ukázky ze sovětského tisku a prohlášení Leonida Brežněva.
Čtěte také
Vysloveně pozitivně se u nás o prezidentu Carterovi referovalo prakticky pouze v době vídeňských odzbrojovacích jednání na nejvyšší úrovni (Carter-Brežněv) v roce 1979. Ale i z této doby pocházejí vedle zpravodajských i propagandistické momenty.
Byl například nejprve citován rádoby odvážný posluchačský dotaz, a pak následovalo správné ideologické vysvětlení. Propagandistických pořadů ještě přibylo po vyhlášení amerických sankcí vůči SSSR po invazi do Afghánistánu.
Taky po následné americké snaze zabránit konání Letních olympijských her v Moskvě v roce 1980. Kromě ukázek z rozhlasové propagandy zazní v pořadu také Carterova prezidentská přísaha.
V audiozáznamu si poslechněte reprízu pořadu Pavla Hlavatého (z roku 2016).
Související
-
Prezidentské duely I.: Nixon versus Kennedy aneb Co může způsobit zpocené čelo
Zdá neuvěřitelné, že někdy existovaly prezidentské duely, ve kterých po sobě soupeři neházeli špínu a neuráželi lidskou důstojnost.
-
Trump se snaží napodobit Nixona a vlákat demokraty do pasti, upozorňuje Tomáš Klvaňa
Téma „práva a pořádku“ se Donald Trump snažil akcentovat posledních několik měsíců, kvůli koronaviru se mu to ovšem nedařilo. Nyní se ale situace mění, říká Tomáš Klvaňa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.