K domovu pohleď, Jamesi Cartere aneb Prostý muž z lidu prezidentem

13. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Teng Siao-pching a Jimmy Carter v roce 1979 v Číně

Tak zněl název studie americké komunistické strany z roku 1977, citované naší dobovou propagandou. James Earl Carter jr. byl zvolen 39. prezidentem Spojených států amerických na konci roku 1976. Do úřadu nastoupil 20. ledna následujícího roku. I jako prezident používal svou přezdívku Jimmy.

Narodil se v roce 1924, vystudoval námořní akademii a sedm let sloužil jako důstojník. Poté převzal po smrti svého otce rodinnou farmu a pěstoval burské oříšky – stal se milionářem a počátkem 60. let vstoupil do politiky. Byl zvolen guvernérem státu Georgia a v roce 1976 získal prezidentskou nominaci Demokratické strany.

Ve volbách porazil stávajícího prezidenta Geralda Forda jako „prostý muž z lidu“ stojící mimo stranické establishmenty.

Jeho úkolem bylo konsolidovat zemi po skandálu Watergate a neslavném konci vietnamské války. V širším historickém kontextu měl unikátní postavení demokratického prezidenta mezi osmi lety, kdy vládli republikáni Nixon a Ford a následnými dvanácti lety, kdy v čele Spojených států stáli republikánští prezidenti Ronald Reagan a George Bush.

Rozhlasová propaganda a prezidentská přísaha

Jimmy Carter byl velmi častým terčem komunistické propagandy – ať už pro svůj koncept dodržování lidských práv či pro sankce vůči Sovětskému svazu v souvislosti s invazí do Afghánistánu.

Ve vybraných ukázkách zazní citace ze studie americké komunistické strany K domovu pohleď, Jamesi Cartere a v řadě propagandistických rozhlasových pořadů i pečlivě vybrané pasáže ze západního tisku, hodnocení režimních novinářů i politologů, a také ukázky ze sovětského tisku a prohlášení Leonida Brežněva.

Studená válka: Carter a Brežněv.jpg

Vysloveně pozitivně se u nás o prezidentu Carterovi referovalo prakticky pouze v době vídeňských odzbrojovacích jednání na nejvyšší úrovni (Carter-Brežněv) v roce 1979. Ale i z této doby pocházejí vedle zpravodajských i propagandistické momenty.

Byl například nejprve citován rádoby odvážný posluchačský dotaz, a pak následovalo správné ideologické vysvětlení. Propagandistických pořadů ještě přibylo po vyhlášení amerických sankcí vůči SSSR po invazi do Afghánistánu.

Taky po následné americké snaze zabránit konání Letních olympijských her v Moskvě v roce 1980. Kromě ukázek z rozhlasové propagandy zazní v pořadu také Carterova prezidentská přísaha.

V audiozáznamu si poslechněte reprízu pořadu Pavla Hlavatého (z roku 2016).

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související