Jak zemřel tiskový magnát Robert Maxwell?

24. květen 2021

O tom, jak se před 30 lety utopil novinář, tiskový magnát a multimilionář Robert Maxwell nebylo dlouho jasno. Utonul totiž za ne zcela vyjasněných okolností poblíž Kanárských ostrovů.

Podle pitvy zemřel přirozenou smrtí, pravděpodobně na následky srdečního infarktu, ale spekulovalo se i o sebevraždě či násilné smrti. Spekulace podpořil krach jeho mediálního impéria krátce po jeho smrti. Izraelská vláda ocenila jeho práci a vystrojila mu státní pohřeb.

Narodil se v roce 1923 jako Abraham Leib Hoch, později užíval jméno Ján Ludvík Hoch a pak ještě několik dalších. Robertem Maxwellem se „stal“ někdy na konci 2. světové války.

Čtěte také

Chudá židovská rodina žila nejdřív na Podkarpatské Rusi, tehdy ještě v Československu. Vychodil tři třídy obecné školy a navštěvoval školu rabínskou. Díky místu svého původu ovládal od dětství hned několik jazyků.

Za 2. světové války bojoval nejprve v naší zahraniční jednotce ve Francii, pak v britské armádě. Po konci války se rozhodl zůstat ve Velké Británii a postupně vybudoval rozsáhlé mediální impérium.

V letech 1964–1970 působil také jako poslanec za labouristy. Od konce války několikrát navštívil Československo, naposledy v srpnu 1989, kdy byl na Pražském hradě přijat tehdejším prezidentem Gustávem Husákem. 

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Pavla Hlavatého. 

  • Rozhlasový dokument je jedním z nejnáročnějších žánrů. Obsahuje v sobě jak zpravodajství, tak publicistiku, slovesnou tvorbu i specifickou práci s hudebním designem. V minulém roce vzniklo v rozhlase 853 dokumentů a jejich poslech by vám zabral 23 325 minut. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
Naše čísla hrají... s vámi

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.