Sčítání lidu mělo před 30 lety hned dva neuralgické body
Stejně jako letos proběhlo i v roce 1991 v tehdejším Československu sčítání lidu, domů a bytů. Po 40 letech totality šlo o první sčítání ve svobodných poměrech. V lidech vyvolaly ale velký neklid otázky o národnosti a náboženském vyznání. K uklidnění atmosféry musel těsně před sčítáním vystoupit i federální premiér.
Čtěte také
Sčítání lidu měla v roce 1991 v tehdejším statistickém úřadu na starosti i Jiřina Růžková. Podle ní si statistici cení kontinuity ve zjišťování údajů. Proto se v dotaznících objevují každých deset zhruba stejné otázky.
V roce 1991 mělo však dva neuralgické body. Jedním z nich byl dotaz na náboženské vyznání, ke kterému měli lidé výhrady. Bránili se odpovídat, jestli „věří“ a k jaké z církví se hlásí. Nakonec to statistici změnili a odpověď na tuto otázku byla dobrovolná. K víře se pak přihlásilo 44 procent obyvatel.
Citlivá národnost
Citlivým tématem byl i dotaz na národnost. Podle Růžkové se obyvatel tehdy chtělo hlásit k moravské či slezské národnosti. V zásadě ale platilo, že výběr národnosti je zcela na nich a nesouvisí se státním občanstvím ani mateřským jazykem. Poprvé se ke své národnosti mohli přihlásit i Romové.
Sčítání před 30 lety zajišťovalo na 40 tisíc sčítacích komisařů. Na nich také závisel jeho úspěch. Přes vypjatou atmosféru ve společnosti, kterou musel na poslední chvíli uklidňovat dokonce premiér, se sčítání v roce 1991 považuje z pohledu statistiků za jedno z nejúspěšnějších.
Poslechněte si celý díl série 30 let poté Mileny Štráfeldové.
Související
-
Sčítání lidu probíhá do 11. května. Na co se lidé nejčastěji ptají?
Sčítání lidu je v plném proudu. Do současné doby se sečetlo více než 65 % občanů. Výsledky se po ukončení sčítání začnou zpracovávat, potrvá to až do konce letošního roku.
-
Sčítání lidu, prodloužený nouzový stav i zablokovaný Suezský průplav
Zákaz cestování mezi okresy dál trvá. Vláda prodloužila nouzový stav. Začalo sčítání lidu, online systém ale krátce po startu zkolaboval. Suezský průplav je zablokovaný.
-
Obavy ze zneužití dat jsou staré jako sčítání lidu samo. Zneužitelná data však sami šíříme
Obavy, proč chce vrchnost nebo stát vědět určité informace, byly podle historiků oprávněné. Na druhou stranu o sobě my lidé mnohdy dobrovolně sdělujeme sami citlivé údaje.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.