Freddie Mercury umírá na AIDS
Zpěvák, skladatel i textař rockové klasiky a frontman britské legendární skupiny Queen Freddie Mercury přiznal nákazu virem HIV 23. listopadu 1991, pouhý den před smrtí.
Mercury se pravděpodobně nakazil začátkem 80. let a svou nemoc dlouho tajil. Tušil, jaká bulvární lavina by se spustila.
Ve Spojených státech se AIDS objevovala od poloviny minulého století, vědci ho začali zkoumat až na začátku 80. let.
Epidemie HIV se šířila světem a infikovaní byli hlavně homosexuálové a i 30 let od zpěvákovy smrti vyvolává jeho příběh vlnu kontroverzí.
Dva fenomény bojovaly proti sobě – AIDS a Mercury. Přestože léky na tlumení HIV/AIDS se neustále zdokonalují, nemoc je stále pro vědce velkou výzvou. Mýty, které ji provázejí, se ale už postupně vyvracejí.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu s hudebním publicistou Josefem Melenem.
Související
-
Freddie Mercury před 30 lety podlehl AIDS. Jak na něj vzpomíná jeho osobní asistent Peter Freestone?
Zpěvák britské hudební skupiny Queen zemřel v pětačtyřiceti letech 24. listopadu 1991. Že trpí AIDS, dal svým fanouškům vědět pouhý den před smrtí.
-
Kde je pochován Freddie Mercury? Ani u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin to nevíme jistě
Legendární zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara, by se dožil pětasedmdesáti let. Narodil se na Zanzibaru, většinu života prožil v Londýně.
-
Příběhy slavných: Freddie Mercury
Skutečný příběh zpěváka, vlastním jménem Farrokh Bulsara. „Farrokh“ znamená v perštině „skvělý“. Když na Zanzibaru začala revoluce, utekla jeho rodina do Londýna.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.