Lustrační zákon na scéně

1. prosinec 2021

Dnešní vydání seriálu Třicet let poté se věnuje jedné z velmi zásadnch polistopadových norem: Velkému lustračnímu zákonu. Očistit veřejný život od lidí úzce spjatých s komunistickým režimem – to byl cíl kustračního zákona, kterému se v dalším dílu seriálu věnuje Pavel Hlavatý.

Dne 4. října 1991 přijalo Federální shromáždění zákon číslo 451, nazývaný velký lustrační.

Čtěte také

Velký lustrační zákon, který byl inspirován denacifikačním procesem v poválečném Německu, měl zamezit tomu, aby byly vedoucí funkce ve veřejné správě, justici, armádě, policii a veřejnoprávních médiích vykonávány bývalými příslušníky či spolupracovníky Státní bezpečnosti. Také vyššími funkcionáři KSČ, příslušníky Lidových milicí, případně členy akčních výborů nebo prověrkových komisí.

Přijetí zákona tehdy v parlamentu prosadila pravice, levice se snažila jeho schválení zabránit. Zákon byl nejprve přijat na dobu pěti let, ale jeho platnost byla následně prodloužena na neurčito. 

Poslechněte si celý díl v audiozáznamu. 

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.