V Bělověžském pralese skončil Sovětský svaz

6. prosinec 2021

Před 30 lety byla podepsána Bělověžská dohoda o vytvoření Společenství nezávislých států (SNS). 8. prosince 1991, v rezidenci Viskuli v Bělověžském pralese, tak de facto skončil Sovětský svaz.

Smlouvu podepsali prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk a předseda Nejvyšší rady Běloruska Stanislav Šuškevič a dále premiéři Ukrajiny Vitold Fokin a Běloruska Vjačeslav Kebič a ruský státní tajemník Gennadij Burbulis.

Čtěte také

Tuto Bělověžskou dohodu podepsali i další představitelé těchto tří zemí a jejím důsledkem byl zánik, a fakticky rozpad Sovětského svazu.

Kromě tří baltských republik se členy SNS stalo postupně všech zbylých dvanáct svazových republik bývalého SSSR, ale některé z nich postupně z různých důvodů společenství opustily. Dohoda velmi výrazně ovlivnila formování postsovětského prostoru v následujících desetiletích.

Poslechněte si celý díl v audiozáznamu. 

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.