V Bělověžském pralese skončil Sovětský svaz

6. prosinec 2021

Před 30 lety byla podepsána Bělověžská dohoda o vytvoření Společenství nezávislých států (SNS). 8. prosince 1991, v rezidenci Viskuli v Bělověžském pralese, tak de facto skončil Sovětský svaz.

Smlouvu podepsali prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk a předseda Nejvyšší rady Běloruska Stanislav Šuškevič a dále premiéři Ukrajiny Vitold Fokin a Běloruska Vjačeslav Kebič a ruský státní tajemník Gennadij Burbulis.

Čtěte také

Tuto Bělověžskou dohodu podepsali i další představitelé těchto tří zemí a jejím důsledkem byl zánik, a fakticky rozpad Sovětského svazu.

Kromě tří baltských republik se členy SNS stalo postupně všech zbylých dvanáct svazových republik bývalého SSSR, ale některé z nich postupně z různých důvodů společenství opustily. Dohoda velmi výrazně ovlivnila formování postsovětského prostoru v následujících desetiletích.

Poslechněte si celý díl v audiozáznamu. 

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.