Let do Libye a milion marek
V říjnu 1991 unesl 17letý mladík z Nových zámků letadlo TU 134 A mířící z Bratislavy do Prahy. Únosce nejprve hrozil výbušninou, a kromě dvou padáků žádal milion marek.
Navigátor letu Jan Volf novinářům Rudého práva sdělil, že do kabiny Slovák vstoupil „někde nad Humpolcem“ a mimo jiné položil personálu dotaz, zda lze z dopravního letounu vyskočit během letu. I z toho je zřejmé, že celou akci nenaplánoval příliš důmyslně.
Čtěte také
Po přistání na ruzyňském letišti – dnes letišti Václava Havla – bylo letadlo navedeno na rizikovou stojánku a krizový tým s pachatelem postupně vyjednal propuštění všech 30 rukojmí. Následně se vyjednavačům vzdal i samotný únosce.
Podobných krizových situací je v našem vzdušném prostoru minimum. K nejznámějšímu únosu letadla došlo v Československu v roce 1976, kdy chtěla skupina deseti mladých lidí emigrovat do Německa regionálním letounem Turbolet. O případu pojednává Třicet případů majora Zemana pod názvem Mimikry.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu.
Související
-
Běžný let, který skončil tragédií. Jak to bylo s únosem letadla v roce 1972?
Jedním z příběhů seriálu Třicet případů majora Zemana byl film Mimikry. V něm zazněla skladba Bič boží, která se měla stát odstrašujícím příkladem tzv. úpadkové kultury.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.