Útěk vězňů z Leopoldova stál několik lidských životů a měl bizarní konec

2. prosinec 2021

V březnu 1990 došlo ve věznici v Leopoldově na území dnešního Slovenska ke vzpouře vězňů. Přestože se situaci podařilo vyřešit v řádu dnů, a příslušné orgány dostaly areál i trestance pod kontrolu, měla událost svou dohru ještě za 1,5 roku. Sedm trestanců tehdy přepadlo členy vězeňské služby, odzbrojilo je a z vězení uprchlo.

Prchající vězni jednali značně brutálně a cestou na svobodu zavraždili a vážně poranili několik lidí. To vše s poměrně absurdní vidinou útěku do Austrálie přes Polsko.

Nepodařilo se jim ovšem dostat ani do sousedního státu, když omylem nastoupili do vlaku jedoucího opačným směrem a vrátili se zpět do Leopoldova. Tragikomický příběh připomíná historik Michal Louč z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu. 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.