Jiří Bulan: Statistika je nuda. Dokud vám nespadne sčítání lidu

28. březen 2021

Statistika nuda je, přináší však cenné údaje. To by ale muselo statistikům online sčítání lidu 2021 fungovat.

A pak že je statistika nuda! Další hřebíček do rakve českého e-governmentu zatloukli v sobotu ráno pracovníci Českého statistického úřadu. Pod náporem lidí se zhroutila služba internetového sčítání lidu. Zkusme statistikům uvěřit alespoň jednu věc, že doteď vyplněná data nejsou v ohrožení.

Statistická Schrödingerova kočka

Čtěte také

Pár hodin po spuštění už bylo jasné, že servery neobstály. Nápor uživatelů systém nevydržel a poroučel se k zemi. Následovala omluva, rychlé záplaty, tisková prohlášení, briefingy, oznámení, že systém funguje, aby vzápětí znovu havaroval a znovu nastartoval. Popravdě, sčítání připomíná slavnou Schrödingerovu kočku. Tentokrát statistickou. Jde jen velmi těžko odhadnout, v jakém stavu se právě teď nachází.

Nudní statistici se vzápětí stali terčem vtipů na sociálních sítích. Čekal snad někdo, že bude sčítání fungovat? Chodí to výborně, ale nesčítá to. Žerty stranou. Sami statistici večer před spuštěním žadonili: Nikdo není neomylný, pokud k pádu dojde, buďte k nám, prosím, shovívaví a zkuste se sečíst později. To je samozřejmě pravda, sčítat se můžeme po internetu až do 9. dubna.

Přepálené starty

Čtěte také

Pár zkušeností s přepálenými starty státních IT systémů tu máme. E-shop s dálničními známkami zřízený za desítky milionů na webové šabloně, která je zdarma. Nefungoval první dny. Žádosti o kompenzace zavřených restaurací? U těch shořel celý server i s podanými žádostmi. Registrace k očkování? První dny se systém ocitnul v naprostém chaosu.

Připomínám tedy dvě věci. První – online sčítání lidu stálo 150 milionů korun. My občané nemůžeme od státu dostat odpornější vzkaz, že na penězích nás daňových poplatníků nesejde. Druhá – důvěra občanů. Je velmi křehká. Pokud tato vláda a úřednictvo chce ztratit poslední zbytky respektu, nechť nechá všechny služby padat. S nimi pak spadne i základní důvěra občana ve schopnosti státu cokoliv zdigitalizovat.

Testovat, testovat, testovat

Přitom recept na ostré spuštění je jednoduchý. Říká se mu testování a opakovaně ho zdůrazňuji. A ve státní správě o testování zřejmě ještě neslyšeli. Při vývoji nové služby si zkrátka najmete partu testerů. Ti nasimulují předpokládanou nálož požadavků. A ještě k tomu přiloží něco navíc. Monitorují, co se děje se zkoušeným systémem. Výsledek testu napoví, co posílit a kde je problém.

Jiří Bulan

A tak se tedy ptám. Je to po všech těch kolapsech takový velký problém ušetřit z rozpočtu projektu trochu více peněz na testování? Testovací protokoly sčítacího systému taky určitě někde leží. Protože neotestovaný IT systém by si přece český stát od dodavatele nepřevzal. Nebo se pletu?

Autor je publicista

autor: Jiří Bulan
Spustit audio

Související