Nepřemýšlí, jak udělat papíry bez papírů, popisuje finský přístup k digitalizaci šéf IT firmy Lukasík
„Hlavní rozdíl v digitalizaci v Česku oproti severní Evropě a Finsku, které je nejdál, je v pojetí důvěry. Finové jako občané věří vládě a jejím úřadům, vláda věří lidem a lidé si věří navzájem,“ říká v pořadu Řečí pěnez generální ředitel IT společnosti Tieto Czech Petr Lukasík a dodává: „Digitalizace je proto v Severní Evropě mnohem jednodušší.“
Za příklad dobré spolupráce občanů a států v oblasti digitalizace uvádí Lukasík příklad finské komunity, která pomáhá navrhovat, jak by měly fungovat služby pro občany. „Jde to napříč ministerstvy, všemi úřady. A tím pádem se tou službou pro lidi zabírají všichni a ne jen jedno uzavřené ministerstvo nebo úřad,“ popisuje ředitel.
Čtěte také
Lukasík uvádí konkrétní případ, proč je důvěra důležitá: „Jedna věc je digitalizovat řidičské průkazy. Ale ono by to nemělo být jenom o nich. Může to být i o autech. Když budou veřejná data, tak do toho registru nebudou vstupovat jen lidé, ale i autosalony, který rovnou elektronicky zapíše auto do registru. Stejně tak bazary, úřady. Takhle to funguje ve Finsku. Za pár euro má každý občan možnost zjistit si, čí je auto, a to podle SPZ.“
„Nejjednodušší digitalizace znamená, že vezmu proces, který dnes nějak funguje s papíry, a udělám ho bezpapírový. Nicméně to je strašně malinký krok. Lepší je na to dívat se – jaká je životní událost, kterou potřebujeme řešit, a celý postup přestavět. Takhle se na to dívají ve Finsku a proto jsou v digitalizaci tak daleko,“ vysvětluje šéf české pobočky firmy, která má kořeny právě ve Finsku.
První je vždy digitální. Ve Finsku je extrémní vůle i veřejné správy dělat digitalizaci při jakékoliv příležitosti.
Petr Lukasík
A dodává: „Je tam extrémní vůle i veřejné správy dělat digitalizaci při jakékoliv příležitosti, kdy se představují nové služby pro občany. První je vždy digitální. Jestliže se mění zákon, který to nepodporuje, tak se změní ten zákon. A ano, chápou, že musí mít i fyzickou verzi pro určité případy, ale všechno je podřízeno digitální službě.“
Firma Tieto Czech zaměstnává v Ostravě 2,5 tisíce lidí a po IBM je největším IT zaměstnavatelem v Česku.
O výhodách IT firmy v Ostravě, koronavirové krizi a budoucnosti IT sektoru – o tom se mluví v Řečí peněz Roberta Břešťana. Poslechněte si celý pořad.
Související
-
Na ochranu osobních dat jsme rezignovali, nejspíš vůbec nevíme, kdo s nimi nakládá, říká šéf Altronu
„Obávám se, že celá společnost, nejen česká, ale západoevropská, rezignovala na ochranu svých osobních dat. Svoje data sdílíme v reálném čase a nevíme, kdo s nimi nakládá.“
-
Pohlreich: Rozvozy nepomáhají restauracím, je to past. Za dovoz jídla se má platit jako v e-shopu
Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich musel ve druhé vlně zavřít dvě ze svých tří restaurací. S tou třetí Café Imperial se ale pustil do okénkového prodeje. Jak se mu teď daří?
-
Lidé teď raději sedí doma na kurzarbeitu. Dělníky budoucnosti jsou programátoři, předvídá headhunter
Pandemie zmrazila celý svět, stejně tak i Česko. Vyčkávají firmy i lidé na trhu práce – raději sedí doma na částečné mzdě z kurzarbeitu, říká headhunter Andrea Colantoni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.