Karel Havlíček: Nechceme systém dálničních známek hned přetížit

4. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček.

Úterní start internetového obchodu ministerstva dopravy na nákup elektronických dálničních známek skončil fiaskem.

Po 25 letech se totiž měla slavnostně uzavřít éra lepení papírových kuponů na přední skla aut. Celý e-shop na nákup elektronických dálničních známek stál zhruba 300 milionů korun, ale hned první den nefungoval. Ministr Karel Havlíček pak tvrdil, že „nechce systém přetížit, ale funkcionalita tam je". 

Ukázali jsme, že funkcionalita v systému jede. A je to tak že v průběhu dnešního dne to zpřístupníme i široké veřejnosti. Takže to termínově splněno máme, je tam dostatečná rezerva. Skutečně – toto není neobvyklé při takových velkých systémech, které se spouští. Prostě – chtěli jsme být raději na straně bezpečnosti, protože tento systém bude vystaven určitým útokům.
Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu, obchodu a dopravy

„Prodej elektronických dálničních známek po úvodních problémech běží hladce, řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9 tisíc elektronických dálničních známek. Stránky e-dalnice.cz zatím navštívilo přes 200 tisíc lidí,“ tvrdí teď ministr Havlíček.

Čtěte také

Dalo se tomu úterní výpadku systému předejít, nebo se s tím muselo počítat. Každý start podobné služby totiž poutá zvýšenou pozornost zájemců. Jak velkou změnu přináší elektronické dálniční známky? Zvýší se efektivita výběru dálničních poplatků, nebo ne? 

Výrok týdne s Renatou Kropáčkovou najdete v audiozáznamu. Hosty byli Jiří Bulan, novinář, odborník na kyberbezpečnost a šéfredaktor serveru zdopravy.cz Jan Sůra.

eZnámka: Elektronická dálniční známka 2021

Dálniční známky 2021

Typy i ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, roční známka stojí 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Zůstává i zvýhodnění pro ekologická auta. Novinkou je možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů. Roční známky navíc budou nově fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Spustit audio

Související