Ruský velvyslanec při OSN: Vraždění civilistů v Buče bylo zinscenované
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja zpochybnil na úterní tiskové konferenci masakr v ukrajinském městě Buča, bezděčně se ale přeřekl. Přestože existují důkazy, které vraždění civilistů potvrzují, ruští představitelé to stále popírají.
Když se pečlivě podíváte na záběry těl v Buče ležící na ulicích, tak uvidíte, že tam nebyly předtím, než ruské jednotky přijely,... tedy než odešly. Pardon, než odešly.
Vasilij Něbenzja
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov o záběrech z Buči prohlásil, že jsou zinscenované a jde podle něj o falešný útok na Moskvu.
Čtěte také
Ruské velvyslanectví ve Francii pak na twitterových stránkách doprovodilo snímky z Buči slovy „filmové kulisy, město Buča“. Příspěvek byl později smazán a není dostupný.
Mají čelní ruští představitelé dostatečné informace o činech ruské armády? Dají se tedy jejich slova označit za vědomé lhaní? Za jakých okolností propagandu a dezinformace ruští představitelé nejčastěji používají? Komu jsou zejména určené?
Poslechněte si celý Výrok týdne v audiu. Hosty byli politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha Michael Romancov a mediální analytik a vedoucí oboru Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Josef Šlerka.
Související
-
Libor Dvořák: Rada bezpečnosti OSN hodnotila situaci v Buči, Rusko vinu odmítá
Rusko se opět ocitlo v situaci, kdy se zaplétá a dál bude zaplétat do sítě vlastních lží. Což ovšem jeho vinu nikterak snížit, či dokonce popřít rozhodně nemůže.
-
Jan Fingerland: Jméno Buča si zapamatujeme navždy. A Rusové?
S tím, že ruská válka proti Ukrajině buď brzy skončí, nebo bude stále hnusnější, jsme všichni tak nějak pochmurně počítali. Báli jsme ale jadernou válku, ne masakru v Buči.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.