Sergej Lavrov: Zelenskyj je Žid

6. květen 2022
Výrok týdne

Co během tohoto týdne rozhodně nešlo přeslechnout, je prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Podle něj je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Žid. To podle Lavrova neznamená, že na Ukrajině nejsou nacistické prvky. I nacistický diktátor Adolf Hitler prý měl židovskou krev. Lavrov to měl říct v rozhovoru pro italskou televizi.

Čtěte také

Ruský prezident Vladimir Putin se následně v telefonátu s izraelským premiérem Naftalim Bennettem za výrok svého ministra omluvil, alespoň to tvrdí kancelář izraelského předsedy vlády.

Podle agentury Reuters i listu Haarec měl Bennett omluvu přijmout a Putinovi poděkovat za objasnění jeho postoje i k památce holokaustu. Kreml ve svém prohlášení po rozhovoru státníků ale diplomatickou roztržku ani omluvu přímo nezmínil.

Poslechněte si celý Výrok týdne v audiu. Hosty byli Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla a rusista a překladatel Tomáš Glanc.

autor: Jan Burda
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.