Generál Ingr děkuje krajanům z USA. O Vánocích posílali našim vojákům dárky
Generál Ingr byl ministrem obrany exilové vlády v Londýně za 2. světové války. Z roku 1940 se zachovalo jeho děkovné poselství krajanům ve Spojených státech.
Ti každoročně posílali bojujícím Čechoslovkům v Británii z USA balíčky s dárky, mezi kterými nechyběly knihy, krajanské časopisy, ale i hygienické potřeby a pochopitelně cigarety...
Právě o této tradici vánočních poselství mluví redaktorka Milena Štráfeldová a vojenským historikem Františkem Hanzlíkem.
Související
-
Jak snášeli obyvatelé Londýna „brutalitu výrostků pana Göringa, podařeného světového maršálka“?
Mezi ty, kteří mluvili za druhé světové války na vlnách BBC k posluchačům doma, byl i úředník československé exilové vlády Ivo Ducháček.
-
Podzim 1940: Reportéři na průmyslovém veletrhu v Lipsku
Podzimní průmyslový veletrh v Lipsku v roce 1940 byl pro výrobky pocházející z protektorátu velmi schizofrenní záležitostí. Proč? Prozradí další příběh z protektorátu.
-
Rok 1940: Nařízením říšského protektora se mění názvy ulic
Od dubna 1940 se v souladu s novými protektorátními pořádky začaly v Praze, přejmenovávat ulice, nábřeží a náměstí. Jako jeden z dalších projevů germanizace Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.