Jak snášeli obyvatelé Londýna „brutalitu výrostků pana Göringa, podařeného světového maršálka“?
Mezi ty, kteří mluvili za druhé světové války na vlnách BBC k posluchačům doma, byl i úředník československé exilové vlády Ivo Ducháček.
Později se pod pseudonymem Martin Čermák stal ve Spojených státech přispěvatelem rozhlasové stanice Hlas Ameriky a působil i jako pedagog.
Tentokrát se zaposloucháme do jedné archivní nahrávky z válečného vysílání BBC z roku 1940, ve které mluví o bombardování Londýna i o tom, jak snášejí Britové „brutalitu výrostků pana Göringa, podařeného světového maršálka“.
O osobnosti Ivo Ducháčka mluvil s redaktorem Pavlem Hlavatým politický analytik a bývalý korespondent Hlasu Ameriky v Praze Jolyon Naegele.
Související
-
Podzim 1940: Reportéři na průmyslovém veletrhu v Lipsku
Podzimní průmyslový veletrh v Lipsku v roce 1940 byl pro výrobky pocházející z protektorátu velmi schizofrenní záležitostí. Proč? Prozradí další příběh z protektorátu.
-
Bojová standarta? To nebyl jen nějaký prapor
Jako standartu dodnes označujeme speciální vojenskou (či prezidentskou) vlajku nebo prapor. Byl to výsostný znak každého bojového oddílu.
-
Proč se 16. března 1940 v Jihlavě sešlo velké shromáždění místních Němců?
Připomínali si první výročí založení protektorátu. Odtržení pohraničí po podpisu Mnichovské dohody totiž rozhodně neznamenalo, že by v českých zemích už žádní nezbyli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.