Podzim 1940: Reportéři na průmyslovém veletrhu v Lipsku
Podzimní průmyslový veletrh v německém Lipsku v roce 1940 byl pro výrobky pocházející z protektorátu velmi schizofrenní záležitostí. Československo po Mnichovu ztratilo podstatnou část průmyslových podniků.
Průmysl Protektorátu Čechy a Morava se pak musel zcela podřídit válečné ekonomice a výrobky ze Sudet si mezitím přivlastnila Říše. Zatímco židovské továrny byly dávno arizovány, místo porcelánu se už často muselo vyrábět nádobí pro Wehrmacht...
Přesto museli rozhlasoví reportéři předstírat, že lipský veletrh je krásnou a vznešenou přehlídkou férové soutěže národů... S historikem Janem Merglem o tom mluvila Milena Štráfeldová.
Související
-
Rok 1940: Nařízením říšského protektora se mění názvy ulic
Od dubna 1940 se v souladu s novými protektorátními pořádky začaly v Praze, přejmenovávat ulice, nábřeží a náměstí. Jako jeden z dalších projevů germanizace Československa.
-
Unikátní záznam z doby protektorátu: Informuje Emanuel Moravec
Na jaře 1940 postupovala německá armáda severní a západní Evropou. V jedinečné nahrávce popisuje boje rozhlasový komentátor Emanuel Moravec.
-
Proč se 16. března 1940 v Jihlavě sešlo velké shromáždění místních Němců?
Připomínali si první výročí založení protektorátu. Odtržení pohraničí po podpisu Mnichovské dohody totiž rozhodně neznamenalo, že by v českých zemích už žádní nezbyli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.