Nejnovější
-
20. století
Druhá světová válka končí, v rozhlasu promlouvají Truman i Stalin
Druhá světová válka má dva konce: zatímco v Evropě skončila 8. května 1945, Japonsko kapitulovalo až 2. září na palubě americké válečné lodi Missouri v Tokijském zálivu.
-
20. století
Jak vypadal běžný život v Praze za nacistické okupace? Lístků dost, ale jídla málo, vzpomínal voják
Běžný život v Praze. Co to vlastně znamenalo za nacistické okupace? Na dobu vzpomínal v roce 1942 a vysílání BBC voják Antonín.
-
20. století
Sociální demokrat Laušman doplatil na svou důvěřivost. Z exilu ho v 50. letech unesla StB
Bohumil Laušman – politik, který doplatil na svou důvěřivost. I tak by se dala charakterizovat politická dráha svého času nejmladšího poslance meziválečného parlamentu.
-
20. století
Odchod Rudé armády z Československa uzavírá cyklus 100 příběhů z protektorátu
Dne 15. listopadu 1945 odcházeli z Prahy vojáci Rudé armády a reportéři rozhlasu byli samozřejmě u toho. Z jejich komentáře už se v podstatě vytratila objektivita...
-
20. století
Říjen 1945: Jan Werich se vrací do Prahy
Nejhorší věc, co můžete jako herec udělat, je odejít do země, jejíž řeč neznáte, prohlásil po návratu do Prahy 9. října 1945 Jan Werich.
-
20. století
Domy po Němcích osidlovali Češi z domova i ze světa. Někteří loupili, jiní se učili pěstovat chmel
Konec druhé světové války znamenal pro více než 2,5 milionu československých Němců odsun. Československá republika ovšem stála před úkolem zaplnit vylidněné pohraničí.
-
20. století
Přílet K. H. Franka. Jak skončil jeden z nejmocnějších mužů protektorátu?
Vysoký, velmi štíhlý, s výraznými rysy, hustými vlasy a skleněným okem – tak vypadal Karl Hermann Frank. Patrně nejvýznamnější mocenská figura v protektorátu.
-
20. století
Limonádový Joe v divadle Větrník. Inscenaci zastínilo pozdější filmové zpracování
Několikrát jsme se v našem seriálu zabývali divadelní tvorbou z let okupace. Příběh divadla Větrník sice do protektorátní éry patří, ale zároveň ji už přesahuje.
-
20. století
Konec války – radost z osvobození i hrůza z vyprávění navrátilců z koncentračních táborů
Květen 1945 nepřinesl jen živelnou radost z osvobození od nacismu, ale i otřesná svědectví lidí, kteří přežili koncentrační tábory a měli alespoň to štěstí vrátit se domů.
-
20. století
Na naše místa by přišli kolaboranti... Prohlášení zaměstnanců protektorátního rozhlasu
Asi nejzásadnějším nástrojem propagandy byl v době protektorátu rozhlas. Rozhlasové vysílání v Čechách a na Moravě spadalo pod říšské ministerstvo propagandy.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
O pořadu
100 příběhů z protektorátu
Co všechno lidé slyšeli z rozhlasu v letech druhé světové války? Připomeneme si každodennost protektorátu i velké dějinné události.
Další pořady
-
Portréty
Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.
-
Osobnost Plus
Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Michael Rozsypal hledají nepovrchní odpovědi.
-
Příběhy slavných značek
Poslechněte si příběhy lidí, jejichž nápady či výrobky nás obklopují leckdy už sto let.