Říjen 1945: Jan Werich se vrací do Prahy
Nejhorší věc, co můžete jako herec udělat, je odejít do země, jejíž řeč neznáte. To je jedna z vět Jana Wericha z prvního rozhovoru po návratu do Prahy 9. října 1945, kdy s ním reportér rozhlasu mluvil v hotelovém pokoji nad ještě nevybalenými kufry.
Protagonisté Osvobozeného divadla měli za sebou nelehká léta emigrace, navíc se vraceli do Československa bez toho třetího. Jaroslav Ježek zemřel v New Yorku na Nový rok 1942 (i tuto událost jsme v našem seriálu připomněli).
Čtěte také
Werich se tedy vracel do Prahy první, Voskovec si (především z rodinných důvodů, protože se v té době rozváděl) pobyt v Americe ještě o rok prodloužil.
Kromě scének, které přes oceán V + W posílali po rozhlasových vlnách během válečných let, se oba pokoušeli prosadit v Americe i jako herci, a to nebylo vůbec lehké. Zvládnout angličtinu na takové úrovni, aby mohli hrát například Shakespeara v originále, se jim podařilo až na samém sklonku amerického pobytu.
Žádná nová hra
Po návratu do Prahy se Jan Werich vrhl do divadelní práce, ale samotné Osvobozené divadlo už nikdy v plné šíři obnoveno nebylo, ani po Voskovcově návratu. Jejich divadlo se teď jmenovalo Divadlo V + W, oprášili a znovu uvedli na scénu hru Pěst na oko, a to s mnohem bouřlivějším ohlasem než před válkou.
Dostavil se opět bouřlivý úspěch, také je ale příznačné, že už spolu nenapsali jedinou novou hru. Jiří Voskovec se později několikrát nechal slyšet, že se v poválečné Praze necítil jako doma.
Situaci slavné autorské a herecké dvojice i jejich poválečnou tvorbu rozebírala s teatrologem Vladimírem Justem redaktorka Milena Štráfeldová.
Související
-
Limonádový Joe v divadle Větrník. Inscenaci zastínilo pozdější filmové zpracování
Několikrát jsme se v našem seriálu zabývali divadelní tvorbou z let okupace. Příběh divadla Větrník sice do protektorátní éry patří, ale zároveň ji už přesahuje.
-
Jan Drda v rozhlase. Mluvil o svém románu Městečko na dlani i inspiračních zdrojích
Další z našich rozhlasových záznamů z válečných dob je věnován Janu Drdovi. V roce 1943 mluvil v protektorátním rozhlase o svém tehdy už slavném románu Městečko na dlani.
-
V + W na vlnách BBC. Voskovec s Werichem z exilu komentovali i vypálení Lidic
Výstupy V + W na vlnách BBC za války představují v tvorbě obou komiků specifickou položku. Většinou si texty a scénky uchovaly předválečnou úroveň, někdy ji i překonaly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.