Unikátní záznam z doby protektorátu: Informuje Emanuel Moravec
Na jaře 1940 postupovala německá armáda severní a západní Evropou. Z jedinečné nahrávky si poslechněte, jak o konfliktu informuje Emanuel Moravec, tehdy ještě rozhlasový komentátor.
„Stroje německých tankových sborů 20. května pronikly kolem řeky Sommy až na francouzské pobřeží. Jejich posádka otevřela horní poklop tanku a dívala se do dálky nad moře,“ popisuje Moravec v nahrávce z archivu Českého rozhlasu německou ofenzívu ve Francii.
Čtěte také
Od ústí Sommy je k nejbližšímu pobřeží Anglie jen 160 kilometrů. Právě proti místu, kde německé tankové jednotky dospěly k pobřeží kanálu La Manche leží městečko Hastings, kde roku 1066 Vilém Normandský porazil anglosaského krále Harolda II,“ přidává Moravec historickou paralelu.
Moravec byl ministrem školství a lidové osvěty v protektorátní vlády, patřil k nejaktivnějším českým kolaborantům. Od března 1943 byl šéfem Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, v rámci kterého se podílel na indoktrinaci mládeže.
Podle historika Libora Svobody z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) tehdy Polsko kapitulovalo a „jediným konfliktem byla v tu chvíli sovětsko-finská válka, tj. Zimní válka,“ říká v pořadu Plusu 100 příběhů protektorátu.
Zimní válka bylo vojenské střetnutí, které začalo sovětskou ofenzivou (bez vyhlášení války) 30. listopadu 1939 a skončilo Moskevským mírem 13. března 1940.
Související
-
Je Emanuel Moravec symbolem kolaborantské žurnalistiky?
Moravec byl za první republiky respektovaným důstojníkem a vojenským teoretikem. Po Mnichovu 1938 své názory radikálně změnil. Nebyl ovšem sám. Připravil Pavel Hlavatý.
-
Proč nejdřív provizorní přídělový systém potravin nakonec platil 14 let?
Předválečné Československo platilo za zemi s dobře fungujícím zemědělstvím, která nemá problém lidi uživit. Okupace si ovšem vynutila přídělový systém.
-
Práce v rajchu? Tak se za války říkalo nucené práci v nacistickém Německu
Kolem půl milionu lidí z Čech a Moravy pracovalo během válečných let v říši.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.