Vyprávím příběhy i tak, aby nikdo nebyl neúmyslně vyloučený, říká Sarah Qari, americká novinářka podcastů Radiolab
Sarah Qari je novinářka a producentka pákistánského původu, která natáčí pro Radiolab hlavně podcasty o vědě. „Když tvořím, vždy přemýšlím, jestli pořad zahrnuje lidi z různých prostředí – a když ne přímo různých, tak alespoň různorodých,“ říká v pořadu Hovory, který se natáčel na Mezinárodním festivalu populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO).
„Pro mě jsou hlavním publikem vždycky lidé, které chci oslovit a potěšit. Moje rodina a ti, se kterými jsem vyrůstala. A to je můj vnitřní kompas. Protože když se snažím vysvětlit nějakou komplikovanou vědeckou věc, anebo ukázat, proč je něco důležité, což není vždycky snadné – věda bývá hodně specifická a ne vždy snadno přístupná –, motivuje mě myšlenka, podle které chci, aby to pochopili i moji rodiče,“ vysvětluje.
Čtěte také
„V tomto smyslu v tom hrají roli i moje pakistánsko-americké kořeny. Protože neustále vyprávím příběhy i tak, aby nikdo nebyl neúmyslně vyloučený.“
„Vyrůstala jsem jako muslimka v Americe po 11. září. A vím, jaké to je, když vás média zobrazují jako ty špatné. Jako někoho, kdo nepatří do většinové společnosti. A to je něco, co si uvědomuji a co mě při práci silně ovlivňuje. Chci, aby se všichni lidé cítili zahnutí,“ zdůrazňuje novinářka, která už získala za svou práci nejedno ocenění.
Dělám všechno...
Práce nad podcasty u Sarah Qari ale zahrnuje jako reportáže, tak zvukový design.
Čtěte také
„Je to trochu od všeho. Navrhuji témata, dělám reportáže, rozhovory, stříhám zvuk. Věnuji se i zvukovému designu, což znamená například hudbu, vytváření filmového nebo imerzívního zvuku, přidávání efektů a podobně. A jak to vyvažuju? Když pracuji na příběhu, tak tyto věci přicházejí postupně v určitém pořadí. Takže záleží na tom, jaký je den a v jaké fázi produkce se zrovna nacházím,“ popisuje.
Jak z vědy udělat vyprávění, které zaujme posluchače? Jak se k novinářské práci vůbec dostala? Poslechněte si Hovory Markéty Vozkové, dozvíte se odpovědi.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.