Tomáš Halík: Vždycky jsme se chlubili tím, že jsme kulturní národ, demokratický národ, Masarykův národ, Komenského národ – já myslím, že teď ztrácíme právo to říkat
Hostem Evy Hůlkové v nedělních Hovorech bude prof. Tomáš Halík, nositel Templetonovy ceny, který obdrží v červnu na univerzitě v Oxfordu čestný doktorát religionistiky. Bude tak v pořadí čtvrtým Čechem, kterému se tohoto ocenění dostalo – po prezidentech Masarykovi, Benešovi a Havlovi. Halíkovy knihy vyšly dosud v osmnácti jazycích, naposledy v čínštině.
Dnes konstatuje s velkou dávkou hořkosti, že po půlročním pobytu ve Spojených státech nemohl svou vlast poznat. Morální atmosféra a klima politické kultury se v České republice podle jeho názoru v poslední době změnily tragickým způsobem. Strach z uprchlíků je jen jakási projekční plocha, na kterou si lidé promítají něco, co je hluboce v nich. Jakoby nemohli žít bez nepřítele, dodává prof. Tomáš Halík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.