Svobodná Evropa a Ferdinand Peroutka, dvě strany jedné mince

14. květen 2021

V úterý 1. května 1951, v den, kdy komunisty ovládanou Prahou procházel nekonečný prvomájový průvod, začala z Mnichova vysílat rozhlasová stanice Radio Svobodná Evropa. Je spojena s velkými jmény české žurnalistiky, zejména Ferdinandem Peroutkou či Pavlem Tigridem.

Rádio Svobodná Evropa sehrálo v dějinách studené války důležitou roli. Necenzurované zprávy a informace totiž do určité míry formovaly veřejné mínění a názory posluchačů za železnou oponou.

Čtěte také

Z unikátních záznamů si tak připomeneme slavnostní zahájení rozhlasové stanice v českém a slovenském jazyce, znělky a rozhovory s Ferdinandem Peroutkou.  

Mezi zakladatele československé sekce rozhlasové stanice Svobodná Evropa patřili novinář, publicista a spisovatel Ferdinand Peroutka či publicista, politik a spisovatel Pavel Tigrid. Jejich slavnostní projevy z 1. května 1951 se zachovaly v archivu Svobodné Evropy, takže je uslyšíte v pořadu Archiv Plus i vy.

Čtěte také

Prvním ředitelem československé redakce v New Yorku se 6. dubna 1950 stal Ferdinand Peroutka (1895-1978).

Pro americké představitele Výboru pro Svobodnou Evropu, který vznikl v roce 1946 z iniciativy představitelů amerického ministerstva zahraničí a Ústřední zpravodajské služby (CIA), představoval Peroutka kultovní postavu prvorepublikového Československa a demokratické žurnalistiky.

Ve Svobodné Evropě pracoval do roku 1961 a ještě deset let po odchodu na penzi přispíval svými úvahami a komentáři.

Taky Tigrid

Druhou osobností, spojovanou s počátky vysílání z Mnichova, byl Pavel Tigrid (1917-2003). Byl tvůrcem rozhlasové stanice, vybíral pracovníky, uměl jednat s lidmi a vtiskl programu „tvář“.

Během 2. světové války získal rozhlasové zkušenosti jako hlasatel v londýnské BBC a po válce se stal šéfredaktorem kritických týdeníků lidové strany Vývoj a Obzory. Od roku 1950 organizoval v Mnichově pracoviště československé redakce Svobodné Evropy. Jen na krátký čas se stal jejím programovým ředitelem. Na podzim roku 1952 odešel a přestěhoval se do USA, kde v roce 1956 založil časopis Svědectví.

Čtěte také

V prvních letech Svobodné Evropy se v Mnichově uplatnily osobnosti z kulturního a politického života, například nakladatelský redaktor a poslanec národně socialistické strany Julius Firt, univerzitní profesor Vratislav Bušek, spisovatelé Zdeněk Němeček, Jan Čep, Egon Hostovský, komik Jára Kohout a novináři Lev Braun, Miloslav Kohák, Ivan Herben.

K vzácným rozhlasovým archiváliím Svobodné Evropy patří rozhovory Jiřího Kárneta s Ferdinandem Peroutkou. Česko-americký dramatik, divadelní kritik, novinář, esejista a redaktor Svobodné Evropy natočil koncem 60. let v New Yorku první řadu rozhovorů. V Archivu Plus si některé pasáže můžete poslechnout.

autor: Lenka Kopecká
Spustit audio

Související