Archiv Plus: Silvestry Svobodné Evropy
Záznamy silvestrovských pořadů rozhlasové stanice Svobodná Evropa se dochovaly ve fragmentární a často nedatované podobě zhruba od poloviny sedmdesátých let. A přestože humor a odlehčenější pořady nebyly hlavním tématem Svobodné Evropy, zůstala zachována řada pozoruhodných scének, anekdot, písniček, vzpomínek i přání. (Repríza.)
V těchto pořadech zaznívaly také archivní snímky staršího data, a právě proto si můžeme v našem pořadu poslechnout poetické novoroční přání Jiřího Voskovce.
Další vybranou „dvojitě“ archivní ukázkou je rozhovor lékaře a významné osobnosti společenského života první republiky Karla Steinbacha (patřil například mezi Čapkovy pátečníky), který žil od roku 1948 v americkém exilu, a novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky, spoluzakladatele Svobodné Evropy.
Je nutno si uvědomit, že Svobodná Evropa byla stanice zpravodajsko-publicistická a zábavné pořady byly v jejím vysílacím formátu spíše na okraji. Přesto obsahují dochované nahrávky řadu velmi silných míst. Velkou hvězdou pořadů ze sedmdesátých a osmdesátých let byl přirozeně Karel Kryl – a to nejenom jako písničkář a básník, ale také vypravěč anekdot či účastník dramatických skečů.
Vybrali jsme jednu jeho méně známou píseň, jednu krátkou báseň, a také několik anekdot v jeho podání. Z živě natáčené besedy s herci Pavlem Landovským a Martinem Štěpánkem jsme vybrali dvě „historky z natáčení“ – od každého z účastníků jednu. K dispozici je přitom původní nesestříhaný záznam.
Čtěte také
Z několika dochovaných delších skečů jsme vybrali ukázku z fiktivní hry o slovenské rezistenci za turecké středověké okupace. Ta se přitom v lecčems podobala té novodobé, komunistické... Ve zpravodajské stanici byly samozřejmě v silvestrovském pořadu odvysílány i odpovídající zprávy – i z nich jsme vybrali alespoň jednu ukázku.
Z mnoha dochovaných anekdot jsme sestavili tři bloky, jeden z nich je věnován osobnostem prvního komunistického dvacetiletí. Z časových důvodů jsme pak téměř zcela opominuli hudební doprovod pořadů: písničky zahraniční i – s avizovanou výjimkou Karla Kryla – ty české.
Související
-
Perly z archivu Svobodné Evropy
V období komunistického režimu u nás, kdy byla země informačně důkladně uzavřena, představovaly zahraniční rozhlasové stanice velmi důležité narušení informačního monopolu.
-
Samuel Belluš – Svobodná Evropa v těžkých časech
Samuel Belluš nepatří mezi známé postavy československých dějin. Přesto si tento slovenský demokrat a stoupenec česko-slovenské vzájemnosti zaslouží připomenutí.
-
Z celé slavné přestavby zbyl nedostatek alkoholu. I o tom v roce 1989 vysílala Svobodná Evropa
V listopadu roku 1989 mysleli aktéři tehdejších politických změn na všechno možné – a pročítáte-li jejich vzpomínky, často se v nich objevuje úvaha „co udělá Moskva“?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka