Sociolog Gabal: Prostřednictvím Miloše Zemana jsme se nepřímo podíleli na podpoře války na Ukrajině

15. březen 2022

Skupina signatářů Charty 77 a dalších osobností vyzvala prezidenta Miloše Zemana v otevřeném dopise, aby vyvodil politickou odpovědnost za dlouhodobou podporu Vladimira Putina. „Pokud máme v čele Miloše Zemana, jsme morálně spoluzodpovědní za to, co se na Ukrajině děje,“ říká sociolog Ivan Gabal. „Nemyslím si, že bych byl osobně jako Čech spoluzodpovědný za to, co se děje na Ukrajině. Prohlášení tohoto typu jsou opravdu za hranou,“ reaguje poslanec Radek Vondráček (ANO). 

Gabal, který je jedním ze signatářů výzvy k Zemanově abdikaci, připomíná jeho dlouhodobé schvalování anexe Krymu a také okupaci části ukrajinského území z roku 2014.

Čtěte také

„Válka na Ukrajině nevznikla ze dne na den, vznikala postupně od roku 2014, od první anexe Krymu a napadení východních regionů Ukrajiny. Příprava útočného plánu byla zřejmá ještě před tím, než byl zahájen. Například veřejně ji komunikovala CIA, prezident jistě měl informace z našich zpravodajských služeb a stále to podporoval a byl nejcitovanějším západním politikem v Rusku. Nepřímo, prostřednictvím Miloše Zemana jsme se vlastně podíleli na podpoře této války,“ konstatuje bývalý poslanec.

Prezident jistě měl informace z našich zpravodajských služeb a stále to podporoval a byl nejcitovanějším západním politikem v Rusku.
Ivan Gabal

Vondráček označuje výzvu prezidentovi za extrémní pozici za situace, kdy by Česko mělo jednat spíše jednotně.

Radek Vondráček (ANO)

„Všichni nějak stojíme názorově v jedné linii, co se týče agrese na Ukrajině. A za této situace přicházet s takovouto iniciativou považuju spíš za snahu tuto situaci rozbít. Myslím, že se to teď nehodí, naopak nahrává to jiným silám,“ reaguje předseda sněmovního ústavně-právního výboru.

Čtěte také

A pokračuje:

„Našel jsem si článek z roku 2014, kde Miloš Zeman v Hovorech z Lán říká, že případný postup Putina směrem na východní Ukrajinu je pro něj naprosto nepřekročitelná červená mez, že by se z holubice proměnil v jestřába. To, že měl jiné názory na geopolitiku a prosazoval pragmatický přístup a soustřeďoval se na ekonomickou diplomacii, je pravda. Ale s logikou autorů toho dopisu bychom museli veřejně odsoudit bývalou německou kancléřku Angelu Merkelovou či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Takže vyzývám trochu ke smíření. Teď na to opravdu není čas.“

„Zeman lhal. On se nemýlil, on lhal“

Výzva prezidentovi k abdikaci přišla jen několik dnů poté, co Miloš Zeman uznal, že se mýlil, když varování amerických tajných služeb, že Rusko chystá invazi na Ukrajinu, označil za blamáž.

Ivan Gabal, sociolog, bývalý politik

„Nejen že se neomluvil, ale on se ještě zachoval ke všemu hloupě. Protože měl možnost jako nejcitovanější západní politik v Rusku napřed vyzvat Putina k tomu, aby nerealizoval invazi na Ukrajinu. Protože informace Miloš Zeman musel mít. A neudělal to. On se prostě jen snažil uhnout a zachránit politicky a řekl: Mýlil jsem se, Putin je šílenec a je potřeba ho izolovat,“ tvrdí Gabal a zdůrazňuje:

„Zeman za Putinem jezdil, vedle něj vyzýval k zabíjení novinářů. Byl tam několikrát, musel do toho detailně vidět a v té poslední fázi musel mít zpravodajské informace o tom, že se útok chystá. A jestliže takový člověk neví, nebo nevnímá, že se chystá vojenská invaze, tak nemá na svém místě co dělat.“

Prezident se mýlil, řekl to. Jestli se bude omlouvat, je otázka na něj. Rozhodující jsou činy a v tuto chvíli je jasně vyhraněný protirusky.
Radek Vondráček

Vondráček připomíná, že následná reakce Miloše Zemana byla mnohem výraznější než mnohých jiných západních politiků.

„Udělení státního vyznamenání ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, jasná pozice, jasně odsouzení, ve veřejném prostoru říct, že Putin je šílenec. A tak bych mohl pokračovat. To znamená, prezident se mýlil, řekl to. Jestli se bude omlouvat, nebo nebude, je otázka na něj. Ale rozhodující jsou činy a v tuto chvíli je velice jasně vyhraněný protirusky,“ vyzdvihuje.

Čtěte také

Podle mého názoru Miloš Zeman lhal, on se nemýlil, on lhal, reaguje Gabal. „Je nesporné, že Miloš Zeman ve svém závěrečném vystoupení lhal, protože dopředu věděl co se děje, co se připravuje – on Putina znal, on ho podporoval. Popíral, že by na Ukrajině byli ruští vojáci, že anexi Krymu provedli ruští vojáci. Celou dobu vědomě lhal a pak nakonec, když už vypukla válka, rychle hodil otočku a zaujal pozici hrdiny, který odmění Zelenského,“ naznačuje sociolog.

Za vším je hluboký antagonismus vůči osobě Miloše Zemana. Prezident může dělat, co by chtěl, stejně by se na tom nic nezměnilo.
Radek Vondráček

„Debata, kterou teď vedeme, mě jen utvrdila v tom, že za vším je hluboký antagonismus vůči osobě Miloše Zemana. Prezident může dělat, co by chtěl, stejně by se na tom nic nezměnilo,“ reaguje Vondráček.

Poslechněte si celou debatu. Moderuje Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš _Matoška , kbr
Spustit audio

Související