Redaktor Gel hlásí z Norimberka

17. květen 2024

Na jeho reportáže z Norimberského procesu si rozhlasu stěžovali majitelé restaurací, protože v čase jejich vysílání zely lokály prázdnotou. Dostali radu: „instalujte do restaurací rádio“.  Reportér František Gel odvysílal z Norimberka od listopadu 1945 do října 1946 přes 800 reportáží.

Technicky to bylo mnohem krkolomnější než v současné době, protože vysílání bylo závislé na telefonním kabelu, pro jehož využití musel Gel získat zvláštní povolení od velení Rudé armády v Berlíně. Podařilo se.

Čtěte také

Část reportáží z Norimberka diktoval po telefonu a v Praze jeho texty namlouvali hlasatelé. Část patrně komentoval sám. Dnes už bohužel nemáme možnost zjistit, jaké skutečně tyto reportáže byly, protože se neznámo kdy a neznámo jak, ztratily. Existuje jen 20 jeho textů, které otiskly noviny.

O to cennější je zcela nový nález přepisu dvou norimberských reportáží, které se objevily v jednom pražském antikvariátu. Velké štěstí bylo, že se k nim dostala archivářka Karolina Svatošová, která do rozhlasu napsala: „Bylo mi hned jasné, o jak cenný soubor jde a že by se přepisy měly vrátit původci, proto jsem je darovala archivu Českého rozhlasu.“

Vedení začínajících redaktorů

Velkorysý dar. Je to devět stran, místy jsou rukopisné opravy a vpisky. Možná dokonce Gelovy, ale to se zatím neví. Jde o texty rozhlasových relací z 13. března a 1. dubna 1946.

Čtěte také

Je pochopitelné, že jsme v Archivu Plus využili tuto možnost a část textu znovu zařadili do vysílání. Ve vysílání tak po 78 letech zazní slova reportéra Františka Gela z 1. dubna 1946 ve skvělé interpretaci Libora Vacka.

Přestože se František Gel zapsal do historie rozhlasu především jako zvláštní zpravodaj z Norimberka, jeho rozhlasová stopa je mnohem bohatší. Byl autorem cyklu Bílá kronika – o činech, které pomáhají druhým. Je to celkem devět stran, místy jsou rukopisné opravy a vpisky.

Vedení rozhlasu v 50. letech evidentně vadil Gelův válečný pobyt v Anglii a ve Francii, a také to, že více než komunistická dogmata ctil pravdu. Znovu se potvrdila tragická zkušenost, že se občas méně oceňuje profesionalita a více loajalita. Navzdory úspěšné autorské práci byl František Gel převeden do zpravodajství jako pedagog, kde měl vést a zaučovat začínající redaktory.

Čtěte také

Mělo to jediné, ale veliké plus. Gel jako pedagog tak měl vliv na řadu dalších rozhlasových osobností. Kromě legendární reportérky Věry Šťovíčkové mezi nimi byli například budoucí skvělí redaktoři a reportéři Jiří Dienstbier, Karel Kyncl, Jan Petránek, Karel Tejkal a také budoucí redaktor a autor pořadu Meteor Josef Kleibl.

Po závažných zdravotních komplikacích odchází František Gel v 50. letech do důchodu, ale rozhlasu zůstává věrný. Jeho další nezapomenutelnou stopou je vytvoření celkem 53 rozhlasových pásem. Jeho pásma byla žánrem na pomezí dokumentu, publicistiky a rozhlasové dramatizace. Témata Gel čerpal z historie – například o vzniku Suezského průplavu, o příběhu marseillaisy, o objevení Troje a další. Většina z nich se naštěstí v rozhlasovém archivu zachovala.

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio

Související