Jak rozhlas vysílal o hrdinech socialistické práce a o BSP, tedy brigádách socprc?
Ti nejpracovitější a zároveň uvědomělí dělníci získávali za komunistického režimu zvláštní vyznamenání. Mezi nejznámější patřil titul Hrdina socialistické práce. Hlasy mnohých těchto hrdinů se dochovaly v našem rozhlasovém archivu.
Československo se i v udělování vyznamenání za práci inspirovalo sovětským vzorem. Vedle zmíněného titulu Hrdiny socialistické práce mohli zasloužilí pracující jednotlivci nebo kolektivy získat například Vyznamenání práce, řád Za zásluhy o výstavbu, Řád práce a podobně.
Podobně jako Sovětský svaz i komunistické Československo obzvlášť pilné a uvědomělé dělníky a rolníky propagandisticky využívalo.
Pracovní řády se udělovaly zpravidla v předvečer Svátku práce 1. května, a slavnostní ceremoniál býval pečlivě zpravodajsky pokryt.
Československý rozhlas vedle reportáže ze samotného dekorování přinášel rozhovory s čerstvě vyznamenanými. Tím ovšem jejich mediální kariéra nekončila. Někteří z nich se pak pravidelně objevovali ve vysílání Československého rozhlasu. Existoval například rozhlasový měsíčník s názvem „Dělnické kolegium“, kde si hrdinové socialistické práce vyměňovali své zkušenosti.
Pracovní hrdinové také pravidelně vystupovali v anketách k Novému roku nebo dalším svátečním dnům.
Často byli hlavními protagonisty populárního pořadu A léta běží, cyklu portrétů zajímavých osobností. Vždy šlo o osobnosti velice uvědomělé, „kované komunisty“, kteří – pokud byly pořady natočeny po sovětské invazi – unisono odsuzovali pražské jaro a pochvalovali si konsolidaci režimu. Mnozí z nich dostávali svá ocenění za novátorství nebo za rekordní pracovní výkony a výrazné překračování plánu.
Titul za chatu pro papaláše
Jistě to všechno byli pracovití lidé, ovšem podle vzpomínek pamětníků se v mnoha případech dá pochybovat o výjimečnosti jejich výkonů.
V jednom severočeském textilním závodě pracovala jistá rekordní šička, která na rozdíl od jiných měla k ruce několik kolegyň, které jí všechno chystaly a podávaly a ona prostě jen seděla a sešívala a sešívala, a rekordně tak překračovala plán.
Na podobnou praxi si pamatují i někteří horníci. Jindy mohla být za udělením pracovního vyznamenání i trochu jiná praxe.
V našem pořadu Archiv Plus vystupuje předák party zedníků, který získal titul hrdina socialistické práce. Zedníci z jeho party, jak víme z vyprávění jednoho z nich, ovšem v pracovní době stavěli domy a chaty komunistickým činovníkům. Ti za jejich služby nic neplatili. Odměnou patrně byl hrdinský titul pro jejich předáka.
Překonej sám sebe
K pracovnímu hrdinství patřily také všelijaké iniciativy, jako bylo Saratovské hnutí, Překonej sám sebe, ščokinské hnutí, Zlobinova metoda, Basovova metoda.
U nás nejznámější a nejrozšířenější byla soutěž o titul brigády socialistické práce – čili BSP, lidově „brigády socprc“. Všechny tyto programy měly za úkol ponouknout socialistické pracující k lepším výkonům. Leckdy se spíš snažily zalepit mezery v centrálně plánovaném hospodářství. Například Zlobinova metoda tkvěla v tom, že řemeslníci měli utratit jen tolik peněz, kolik bylo v rozpočtu na zakázku. Většině těmto iniciativ s BSP v čele bylo zároveň vlastní falšování výsledků.
V archivu Českého rozhlasu z toho všeho zbyla řada nahrávek plných kožených klišé, znějících bezmála jako parodie, tím víc ovšem pobaví. Poslechněte si reprízu pořadu.
Související
-
Můj dědeček hrdina. Autentické vyprávění českého vojáka o první světové válce, zajetí a vzniku legií
Karel Špalek našel válečný deník svého dědečka z první světové války a rekonstruoval magnetofonovou nahrávku, kterou jako kluk pořídil před padesáti lety.
-
Tři prsty proti monarchii. Thajští protestující studenti jsou jako hrdinové z Hunger Games
Thajskem už několik týdnů zmítají demonstrace, kterých se účastní převážně studenti a mladí lidé.
-
Apolena Rychlíková: Brněnský řidič Josef Prokeš, hrdina každodennosti
Zdravé školství bez inkluze. Takový nápis umístil brněnský kandidát do senátu za SPD Tomáš Anderle nejen na autobusy MHD v rámci své předvolební kampaně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.