Něco málo o Ladislavu Smoljakovi

5. červen 2015

Koláž z rozhovorů, které s Ladislavem Smoljakem natočili redaktoři Českého rozhlasu.

V rozhlasovém archivu - s výjimkou několika verzí cimrmanovských her, seminářů či jejich fragmentů - se nachází nepříliš velké množství rozhovorů s Ladislavem Smoljakem (1931-2010) - hercem, dramatikem a režisérem, který se výrazně podílel na podobě a utváření cimrmanovského mýtu.

Tyto rozhovory pocházejí přitom vesměs z polistopadového období...

Pro Divadlo Járy Cimrmana napsal hru Vyšetřování ztráty třídní knihy a se Zdeňkem Svěrákem je spoluautorem téměř všech dalších cimrmanovských dramat - s výjimkou her Akt (Zdeněk Svěrák) a Domácí zabijačka (Jiří Šebánek).

Hry divadla Járy Cimrmana rovněž režíroval a vystupoval v nich.

Výrazně se prosadil také jako filmový scénárista (většinou opět ve dvojici se Zdeňkem Svěrákem) - například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!; ze společných scénářů ještě navíc režíroval například snímky Jára Cimrman ležící spící, Rozpuštěný a vypuštěný, Nejistá sezóna.

V závěru života napsal několik divadelních her, z nichž první dvě uváděl se svým vlastním divadelním souborem Studio Láďa: Hymna, Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, Malý říjen a Hus: Alia minora Kostnického koncilu.

Pořad je doplněn ukázkami z písní z divadelní hry Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, ke kterým hudbu napsal Ivan Hlas a texty Ladislav Smoljak.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio