Přestaňte nám klečet na krku, znělo na rozloučení s Floydem. Protesty v USA už jsou méně násilné
Už deset dní ve Spojených státech pokračují masivní demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě. Násilných projevů v rámci demonstrací ubývá. Vyhrocená je ale stále situace v New Yorku, kde policie zatýká i pokojné demonstranty, kteří porušili zákaz vycházení.
Protesty začaly poté, co minulé pondělí zemřel Afroameričan George Floyd poté, co proti němu zakročil teď už bývalý policista Derek Chauvin. Ten je nyní obžalován z vraždy se sazbou až 40 let vězení.
Čtěte také
Floyd zemřel v Minneapolisu a právě tam se konala první ze série smutečních obřadů Rodina a přátelé ji proměnili za manifestaci za práva Afroameričanů. Obřad navštívili guvernér státu Minnesota Tim Walz nebo režisér Tyler Perry.
„Na krku klečíte i těm, kterým se podaří prorazit. Michael Jordan, Oprah Winfrey nebo ten muž, co vyroste s jedním rodičem, sám se vzdělá, stane se prezidentem Spojených států a vy po něm žádáte jeho rodný list. Protože nedovedete sundat koleno z našeho krku! Demonstrujeme po celém světě, protože jsme všichni jako George – nemůžeme dýchat! Nechceme laskavosti, jen z nás vstaňte!“ volal na setkání Al Sharpton, prezident organizace bojující za práva černošských Američanů.
Rozloučení s Floydem budou ještě v Severní Karolíně, kde se narodil, a v Houstonu, kde vyrostl.
Násilností ubývá
Demonstrace napříč Spojenými státy sice pokračují, ale ubývá násilných protestů. „Situace je vyhrocená ještě v New Yorku, kde policie atakuje a zatýká i pokojné demonstranty, pokud poruší zákaz vycházení. Těchto zákazů ale ubývá a některá města už je nevyhlašují,“ shrnuje pro Plus zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Jan Kaliba.
Podle analytika České televize Teodora Marjanoviče je úbytek násilností možné vysvětlit i tím, že se lidé unavili.
„Situace se tak trochu vrací do původních kolejí. Teď ale začne politická bitva o hlasy Afroameričanů v podzimních prezidentských volbách. Nezapomínejme, že v minulých volbách v roce 2016 byli Afroameričané poměrně laxní a ti přispělo k porážce Hillary Clintonové," upozorňuje Marjanovič.
Čtěte také
Prezident Donald Trump se mezitím „opevňuje“ ve svém sídle. „Bílý dům se stává čím dál nedobytnější pevností. Rostou kolem něj nové ploty a bariéry, postupně se tak rozšiřuje prostor, kam už protestující nesmějí. Jenže to zabírá i ulice, které jsou pod správou města a tomu se to nelíbí,“ dodává zpravodaj Kaliba.
Ozývají se také hlasy, které kroky prezidenta kritizují, mezi nimi je například jeho bývalý ministr obrany Jim Mattis.
Celou reportáž Jana Kaliby i rozhovor s analytikem Teodorem Marjanovičem si můžete pustit v audiu. Moderuje Jan Bumba.
Související
-
Jan Fingerland: Od ranhojiče k šerifovi aneb Trump hrozí armádou
Situace v Americe připomíná skvrny z Rorschachova testu, ve kterém každý vidí to, k čemu tíhne jeho mysl.
-
Lucie Priknerová: Trump rozdmýchává nepokoje a testuje trpělivost amerických voličů
Po smrtelném zásahu policisty vůči Afroameričanovi Georgi Floydovi v Minneapolisu zmítají městy napříč USA pouliční nepokoje, někde byl nařízen zákaz nočního vycházení.
-
Trump řeší, jak uklidnit Ameriku, jeho tým má ale problém vybrat strategii, píše Politico
Bílý dům je rozdělený v otázce rasového napětí po smrti George Floyda. Poradci prezidenta řeší jak zklidnit zemi, která se ve stínu koronavirové krize potýká s protesty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.