Devadesátky, klimatické dezinformace a filozofka Matějčková. Jaké knihy jsou nominované na Magnesii Literu?

19. duben 2024

V Knihovně Václava Havla byly zveřejněny nominace na nejlepší knihy roku 2023 podle porotců soutěže Magnesia Litera. Partnerem kategorie Litera za publicistiku je nově Český rozhlas Plus, který se současnou publicistikou pracuje intenzivně například v pořadu Radiokniha. Nominovanými knihami v této kategorii jsou kolektivní publikace s názvem Věčná devadesátá, kniha mapující klimatické dezinformace a také publikace filozofky Terezy Matějčkové Bůh je mrtev. Nic není dovoleno.

Všechny epizody

V následujících týdnech představíme nominované v kategorii ČRo Plus Litera za publicistiku:

Samotné předávání cen proběhne ve čtvrtek 18. dubna na Nové scéně Národního divadla. Vyhlášení vítězů bude přímým přenosem vysílat kanál ČT art. Nominovaní autoři budou číst ze svých knih postupně ve dnech 27. března a 3., 10. a 17. dubna v seriálu autorských čtení v Knihovně Václava Havla.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.