Poslechněte si, co by se mohlo stát, kdyby byl atentát na Lenina úspěšný
Vladimír Iljič Uljanov, kterého znáte jako Lenina, se narodil v roce 1870 v rodině školního inspektora a vyrůstal v relativním blahobytu. Postupně se ze studenta práv stal profesionální revolucionář – a jeho dílo a činnost tragicky poznamenaly životy stovek milionů lidí po celém světě.
Čtěte také
A pokud je Leninův nástupce Josif Vissarionovič Stalin považovaný za největšího zločince a vraha 20. století, většina historiků současně připomíná, že Lenin byl teoretikem totalitního systému a bez něj by bolševický teror nebyl tím, čím byl.
Jak Lenin zemřel? A co předcházelo jeho smrti? Nad tím se v repríze pořadu z cyklu Politické vraždy zamýšlí publicista Pavel Hlavatý. Na webu poslouchejte do 13. prosince 2023.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.