Politické vraždy, které změnily svět: Martin Luther King – smrt v očekávání
Baptistický pastor, občanský aktivista a nositel Nobelovy ceny míru Martin Luther King byl ve svých devětatřiceti letech zastřelen v roce 1968.
Ačkoliv patřil od dětství k nadaných žákům a později studentům, setkával se opakovaně s rasovými předsudky i přímými projevy rasismu.
Čtěte také
Po úspěšných studiích sociologie a teologie působil jako baptistický pastor v Montgomery v americkém státě Alabama. Zde – spolu s dalšími aktivisty – vedl v letech 1956-57 úspěšný bojkot proti rasové segregaci autobusové dopravy.
Martin Luther King díky tomu vstoupil do širšího povědomí a v roce 1957 se stal prvním prezidentem (kterým zůstal až do své smrti v roce 1968) nově založené organizace Konference křesťanského vedení Jihu, která se stala důležitou součástí širšího afroamerického hnutí za občanská práva ve Spojených státech.
Rasové bouře
King byl zastáncem principů nenásilí (byl velmi výrazně ovlivněn myšlenkami Mahátma Gándího), přitom byl opakovaně pro svou činnost vystaven násilným útokům proti svému domu i sobě samému. Byl rovněž několikrát na krátkou dobu uvězněn. Měl velkou zásluhu na přijetí zákona o občanských právech (1964) a zákona o hlasovacím právu (1965). V roce 1964 obdržel Nobelovu cenu míru.
Čtěte také
V pozdějším období svého působení se začal více věnovat sociální problematice a opakovaně vystoupil proti americké účasti ve vietnamské válce.
Zastřelen byl 4. dubna 1968 a atentát vyvolal rozsáhlé rasové bouře po celých Spojených státech. Jeho odkaz – byť v poněkud zjednodušené a redukované podobě – byl postupně přijat v širokých vrstvách americké společnosti.
V pořadu hovoří historik Jiří Pondělíček, z archivu Českého rozhlasu zazní hlas Martina Luthera Kinga a dále úryvky z Kingových textů, vzpomínek jeho ženy Coretty a z odborné literatury.
Související
-
Byl Maxim Gorkij otráven? Jeho smrt je totiž dodnes nejasná
Ruský dramatik, spisovatel a revolucionář Maxim Gorkij je považovaný za průkopníka socialistického realismu a z jeho děl je patrný nepřátelský vztah k carskému Rusku.
-
Politické vraždy, které změnily svět: Smrt Karla Lažnovského
Jak a proč zemřel český pronacistický novinář Karel Lažnovský? Připravil Pavel Hlavatý
-
Politické vraždy, které změnily svět. Proč musel zemřít Sergej Kirov?
Komu v roce 1934 prospěla smrt vysokého sovětského komunistického představitele Sergeje Kirova? V pořadu po tom pátrá publicista Libor Dvořák.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.