Byl Maxim Gorkij otráven? Jeho smrt je totiž dodnes nejasná
Ruský dramatik, spisovatel a revolucionář Maxim Gorkij je považovaný za průkopníka socialistického realismu a z jeho děl je patrný nepřátelský vztah k carskému Rusku. Narodil se v Nižném Novgorodu jako Alexej Maximovič Peškov. V mládí se toulal po Rusku a v roce 1887 se pokusil o sebevraždu – to později popsal v povídce Případ z Makarova života.
Na přelomu 19. a 20. století začal být politicky aktivní a poprvé se setkal s Vladimírem Iljičem Leninem. Podílel se na založení prvních bolševických novin Nový život. V roce 1906 odešel do exilu v USA, kde napsal román Matka (
Čtěte také
1908). Po sedmi letech se vrátil do Ruska, kde založil nakladatelství Světová literatura.
Podruhé opustil zemi v roce 1921, žil v Německu, Itálii a léčil se na tuberkulózu v Mariánských Lázních.
Po návratu do Sovětského svazu byl vyzdvihován místní propagandou. Zemřel 18. června 1836, podle spekulací byl otráven. Jeho život a zejména nejasnou smrt připomene repríza pořadu Pavla Hlavatého z cyklu Politické vraždy, které změnily svět.
Na webu poslouchejte jen do 9. prosince 2023.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.