Politické vraždy, které změnily svět: Witold Pilecki – ten, který bojoval proti dvěma totalitám
Polský důstojník, odbojář, politický vězeň a zpravodajec Witold Pilecki byl v roce 1948 komunistickým režimem v politickém procesu odsouzen k trestu smrti a zastřelen.
Narodil se v roce 1901 a ještě před maturitou se zúčastnil bojů s bolševiky těsně po obnovení samostatného polského státu v roce 1918. Po škole absolvoval důstojnický kurs a následně hospodařil na rodinném statku. Byl významnou postavou místní komunity a jako důstojník v záloze se účastnil pravidelných vojenských cvičení.
Čtěte také
Na počátku války byl mobilizován a ihned po porážce Polska začíná pracovat v utvářejícím se polském odboji. Dobrovolně přijal úkol nechat se uvěznit v koncentračním táboře Auschwitz, k čemuž došlo v září 1940. Dva a půl roku pracoval v táborovém podzemí a posílal z tábora polskému odboji informace zpravodajského charakteru. Z tábora utekl se dvěma spoluvězni v dubnu 1943. Po útěku dále pracoval v polském odboji.
V roce 1944 se zúčastnil Varšavského povstání, byl zajat nacisty a internován v zajateckém táboře, který byl na konci války osvobozen Američany. Poté se přesunul do Itálie, kde se stal důstojníkem polské exilové armády a na základě svého věznění zde sepsal svou obsáhlou práci o koncentračním táboře Auschwitz.
Místo posledního odpočinku dosud neznámé
Požádal o vyslání do Polska (kde byl Sověty instalován komunistický režim), kam se dostal přes Německo a Československo v listopadu 1945. Po návratu do vlasti začal budovat menší zpravodajskou organizaci a prostřednictvím kurýrů dodávat polské exilové reprezentaci zajímavé informace.
Čtěte také
Na jaře 1947 byl Witold Pilecki i členové jeho skupiny postupně pozatýkáni, vyslýcháni a mučeni. V politickém monstrprocesu byl Pilecki odsouzen k trestu smrti a zastřelen – místo, kde byly uloženy jeho ostatky, není dodnes známo.
Komunistický režim se po celou dobu své existence v Polsku snažil vzpomínky na něj a na jeho činnost zcela vymazat, přesto byl i v té době v opozičních kruzích připomínán. Po pádu komunismu byl rehabilitován a posmrtně vyznamenán. V současné době je jeho odkaz bojovníka proti nacismu i komunismu v Polsku velmi ceněn.
V pořadu hovoří polský politolog Maciej Ruczaj a zazní ukázky z Pileckého textů i odborné literatury.
Související
-
Politické vraždy, které změnily svět: Zavraždění Karla Liebknechta a Rosy Luxemburgové
Němečtí politici Karl Liebknecht a Rosa Luxemburgová patřili k vůdcům Ligy Spartakovců a podíleli se i na založení Komunistické strany Německa.
-
Politické vraždy, které změnily svět: Zavraždění arcivévody Františka Ferdinanda d'Este
Mnoho historiků tvrdí, že atentátem na Františka Ferdinanda d'Este skončilo 19. století. Arcivévodova smrt se totiž stala záminkou pro rozpoutání celosvětového konfliktu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.