Politické vraždy: Tělo Pavla Švandy našli na dně Macochy

Pavel Švanda - smrt na dně Macochy. Když Pavel Švanda v létě 1981 vyjel za strýcem, kardinálem Tomášem Špidlíkem, do Itálie a Vatikánu, netušil, jak osudová pro něj tato cesta bude. Pavla Švandu přibližují Jan Sedmidubský s Pavlem Hlavatým.
V říjnu 1981 byla na dně propasti Macocha objevena mrtvola brněnského studenta Pavla Švandy, krutý osud měl i polský kněz Jerzy Popieluszko. Poslechněte si oba příběhy v rámci cyklu Politické vraždy.
Pavel Švanda se narodil 6. června 1959 v Opavě. Po maturitě na SPŠ stavební v roce 1978 začal studovat Fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně. Na přelomu 70. a 80. let se postupně zapojil do různých aktivit proti komunistickému státu.
V létě 1981 navštívil Itálii, kde se setkal se svým strýcem – katolickým knězem a budoucím kardinálem – Tomášem Špidlíkem a dohodl i svou spolupráci s Rádiem Vatikán, která obnášela dodávání zpráv.
Po návratu byl kontaktován Státní bezpečností, která na něj měla vyvíjet drsný nátlak. Naposledy byl naživu viděn 2. října 1981, o osm dní později bylo jeho tělo nalezeno na dně propasti Macocha.
Čtěte také
Podle přesvědčení své rodiny i širšího okolí, byl zavražděn Státní bezpečnostní. Ta pak po Švandově smrti řadě dalším oponentům režimu shozením do Macochy vyhrožovala.
Dobové šetření policie bylo velmi brzy ukončeno a obnovené vyšetřování po roce 1989 už úspěšné nebylo.
V roce 2010 vyšel knižní výbor z pozůstalosti Pavla Švandy nazvaný Slunci vstříc, který obsahuje výběr z jeho textů, jako deníkové a cestopisné zápisy, sny, povídky, úvahy, eseje, básně, ale i dopisy z posledních pěti let života.
Poslechněte si ukázky z úvah, deníkových a cestopisných zápisů Pavla Švandy v repríze pořadu Pavla Hlavatého.
Čtěte také
Publicista Hlavatý přibližuje i osud polského katolického kněze Jerzyho Popieluszka. V období výjimečného stavu, vyhlášeného v prosinci 1981, dodával Popieluszko mnoha krajanům sílu a naději.
Na jeho mše za vlast se sjížděli lidé ze širokého okolí a díky své podpoře nezávislým odborům si Popieluszko vysloužil pověst „kaplana Solidarity“. Jeho činnost byla představitelům komunistickému režimu natolik nepříjemná, že nepoddajného mladého kněze nechali v říjnu 1984 unést a zavraždit.
Oba pořady najdete na webu jen do 25. listopadu 2024.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.