Politické vraždy: Smrt Jana Masaryka je i po letech obestřena tajemstvím
Syn prvního československého prezidenta T. G. Masaryka Jan se během 2. světové války stal ministrem zahraničí londýnské exilové vlády, po válce zůstal jako bezpartijní ve stejné funkci ve vládách Zdeňka Fierlingera i Klementa Gottwalda. V únoru 1948 se nepřidal k demisi nekomunistických ministrů.
Po komunistickém puči a zhroucení demokracie v Československu se chtěl usadit v Londýně a začít nový život. Namísto toho ho v noci z 9. na 10. března 1948 stihla tragická smrt, kterou se dodnes nepodařilo objasnit.
Víc si poslechněte v archivním pořadu z roku 2006, který připravili historik Petr Koura a publicista Jan Sedmidubský. Na webu jen do 11. listopadu 2024.
Související
-
Pohřeb Jana Masaryka roku 1948 – reportér Josef Cincibus
Reportérem na pohřbu Jana Masaryka byl Josef Cincibus, pro kterého to byla jedna z posledních prací před jeho nuceným odchodem z rozhlasu.
-
Smrt Jana Masaryka dodnes rozděluje společnost. Jde i o symbol začátku totality, míní historik
Příjmení Masaryk patřilo v období prvorepublikového Československa k velmi obdivovaným. Nečekaná smrt Jana Masaryka rozděluje veřejnost dodnes.
-
Poslední možností objasnit smrt Jana Masaryka je exhumace jeho těla, věří spisovatelka Jandečková
Zatímco vyšetřování smrti Jana Masaryka stále pracuje s verzemi sebevraždy, náhody i vraždy, spisovatelka Václava Jandečková má jasno a otevřeně říká, že šlo o vraždu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka