Království Srbů, Chorvatů a Slovinců spojilo nespojitelné, taky to skončilo vraždou panovníka
Jedním ze států, které vznikly díky kolapsu někdejší habsburské říše, bylo i Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Království bylo slavnostně vyhlášeno 1. prosince 1918. V jednom státě se přitom sešli lidé, kteří za 1. světové války bojovali na opačných stranách fronty.
Zatímco Chorvaté a Slovinci umírali za císaře, Srbsko patřilo k vítězným dohodovým státům a hrdinné srbské vzdorování přesile z počátku konfliktu obdivoval celý svět.
Čtěte také
Jazykově blízké národy, které začaly žít pod vládou srbské dynastie Karadjordjevičů, za sebou měly i velmi odlišnou historickou zkušenost.
Snahy krále Alexandra I. Karadjordjeviče o vnucení jugoslávské identity kulturně, nábožensky i národnostně rozděleným poddaným nevyšly. Zejména Chorvaté požadovali více práv a jejich radikální část sdružená v organizaci Ustaša, neváhala sáhnout ani k násilí a nakonec v říjnu 1934 i k vraždě panovníka.
To vše připomínáme v repríze pořadu Politické vraždy, který připravil Ondřej Houska, na webu ale jen do 27. prosince 2023.
Související
-
Tudy jdou Srbové, tudy Chorvati. V bývalé Jugoslávii jsou válečné křivdy stále živé, říká režisér
Jakou práci odvedl po válce v bývalé Jugoslávii Mezinárodní trestní tribunál v Haagu? A jakou roli v tom hrál kriminalista Vladimír Dzuro? I o tom vypráví nový dokument.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.