Vladimir Iljič Lenin monstrózní, ale neideologický. Životopis od Victora Sebestyena je vzorem žánru
Nová kniha novináře a historika Victora Sebestyena Lenin. Osobnost, ideologie, teror je vzorem politického životopisu pro široké publikum. Historická přesnost se v textu vyváženě pojí s beletristickou živostí a napínavostí, aniž by se autor musel uchylovat psychologickým spekulacím či pompézním generalizacím. Knihu vám představí Ex libris Libora Dvořáka.
Jedna z nejvýraznějších postav moderních světových dějin je v portrétu od Victora Sebestyena předvedena v úplnosti včetně svých primitivních či monstrózních rysů, ale bez velkohubých ideologických soudů.
Čtěte také
Sebestyen rozhodně není Leninových apologetou, má však k osobnosti portrétovaného dostatek respektu na to, aby výsledkem nebyl dvourozměrný, pohříchu plochý plakát.
„Epochální radikál Lenin byl v mnoha ohledech běžný ruský maloměšťák konce 19. století. A jistě ne feminista v moderním smyslu slova. Od žen ve svém okolí očekával, že ho budou opečovávat, hýčkat ho a starat se o něj, což se také dělo. Zároveň jim ale naslouchal a v politických záležitostech je bral stejně vážně jako muže,“ píše novinář a historik.
V době, kdy se Lenin a Naďa seznámili, už byla revolucionářkou. Zažila už před svatbou věznění a vyhnanství na Sibiři.
„Jeho žena Naďa je mnohdy vydávána za pouhou sekretářku, pomocnici bez vlastních názorů. Její osobitost ale byla mnohem výraznější. V době, kdy se seznámili, už byla revolucionářkou. Zažila už před svatbou věznění a vyhnanství na Sibiři a hrála spolu s Leninem klíčovou roli v ilegální konspirační síti, která před rokem 1917 udržovala naživu plamen revoluce v Rusku. Nesepsala sice žádná marxistická ani filozofická díla, málokdy se vyjadřovala k politické taktice či konkrétním opatřením a málokdy Leninovi v něčem protiřečila. Avšak Lenin spoléhal na její praktické schopnosti a soudnost.“
Victor Sebestyen je prestižní novinář, byl přímo zaměstnán v těch nejznámějších listech.
Martin Pokorný, překladatel
Sebestyen v knize popisuje i převrat, kterého si toho dne jen málokdo všiml. Narušuje tak tradiční sovětský obraz útoku na Zimní palác.
„Victor Sebestyen je prestižní novinář, byl přímo zaměstnán v těch nejznámějších listech. Je maďarského původu, i když z Maďarska jeho rodina utíkala, když on sám byl ještě batole. Ve své první knize se pak k příčinám útěku vrací, to jest k událostem roku 1956,“ dodává postavu autora knihy její překladatel Martin Pokorný.
Poslechněte si celé Ex libris, Leninovým životopisem listoval Libor Dvořák.
Související
-
Dějiny Běloruska. Jak se rodil stát, který je dnes poslední evropskou diktaturou
Kniha poskytuje čtenáři ucelený přehled historického rozvoje běloruských zemí od nejstarších dob až do současnosti, shrnuje ji autorka Alena Marková.
-
Na sklonku jaderné války. Nové poznatky o kubánské raketové krizi shromáždil historik Serhii Plokhy
Ukrajinský historik Serhii Plokhy shromáždil o raketové krize nové dokumenty a napsal strhující knihu s názvem Nuclear Folly: A History of the Cuban Missile Crisis.
-
Jak svrhnout režim? „Kuchařka“ Státní převrat od Edwarda N. Luttwaka
„Státní převraty jsou běžnou věcí tak jako tak. A pokud se díky mé knize více lidí naučí, jak je provádět, je to prostě jen krok vstříc demokratizaci státního převratu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.