Patriarcha Kirill tvrdí, že Rusové padlí v boji půjdou přímo do nebe. To už je ale přece džihád, kritizuje politolog Kratochvíl

27. únor 2023

„Byl jsem jedním z iniciátorů mezinárodní petice, kterou jsme podepisovali na konferenci v Oxfordu. Ta vyzývá k odsouzení moskevského patriarchy Kirilla, protože to, co říká, je nejen od pravoslavného, ale obecně od křesťanského duchovního nepřijatelné. Aby podporoval agresivní válku, aby říkal, že lidé, kteří padnou v boji, půjdou rovnou do nebe. To je prostě jako džihád. Kirill se zaprodal – tělem i duší ruskému režimu,“ odpovídá politolog Petr Kratochvíl.

Nový podcast

Rok ve válce

Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině. Čtyřdílné vyprávění, na jehož počátku byly telefonické hovory Jana Pokorného a Martina Dorazína.

Rok ve válce
Přehrát

Kratochvíl přednáší v Ústavu mezinárodních vztahů a je vystudovaným teologem. Připomíná, že už jen ta představa, že někomu, kdo z jakýchkoli důvodů jde v útočné válce zabíjet druhého, jsou automaticky odpuštěny hříchy, mu připadá absolutně nekřesťanská.

Kirill tvrdil, že Putin je zázrak Boží.

Papež František na Kirilla nedávno reagoval ostře, když řekl, že ho vyzývá, aby se nestal Putinovým ministrantem. Není jím ale už dávno? „V podstatě ano,“ odpovídá politolog.

„To bylo dokonce už před válkou, kdy jeden z jeho jiných výroků je, že Putin je zázrak Boží, což řekl v době, kdy Putin nastoupil. Ale ještě se vrátím k papežovi – on nepatří mezi nejostřejší kritiky invaze. Ze začátku velmi váhavě říkal, že NATO štěká u ruských bran a že to přispělo k válce.“

Papež František nejdřív váhal

U papeže Františka podle Kratochvíla zřejmě hraje roli jeho latinskoamerické pozadí. „A nedůvěra, že někdo, kdo bojuje proti americké hegemonii, by mohl být padouch, protože v jeho pojetí je ten padouch Amerika, respektive Spojené státy.“

Čtěte také

„Protože jde o jeho zkušenost středo a latinskoamerická, navíc s intervencemi tajné americké služby, převraty. Koneckonců Argentina je jedna z citlivých zemí právě v této otázce. Takže myslím, že papež filtruje evropskou politiku skrze svou buď globální, nebo latinskoamerickou zkušenost. A často ji filtruje špatně.“

„Špatně chápe Evropskou unii. Sám přiznal, že špatně chápe populismus – slovo populismus používá z Latinské Ameriky pozitivně. Jinak, než ho používáme my v Evropě.“

V současné chvíli jsou už i slova papeže na Putina krátká. „A nejde jen o papeže, ale o rétoriku Západu, a teď nemluvím o sankcích, ale o rétorice. Už jsme se dostali do situace, kdy – a teď to znovu potvrdil Putin ve svém posledním projevu – tam není žádné cesty nazpátek. Všechny i ty poslední kontakty odřezává. Putin už uznává pouze své totální vítězství. Nic jiného.“

Čtěte také

Politolog přiznává, že poslouchal poslední téměř dvouhodinový Putinův projev celý, a tvrdí, že to pro něj bylo utrpení.

„Nicméně opakovaně zmiňoval, jak na Západě zavádějí gender neutrálního Boha, ztratili duchovní hodnoty, které my držíme, takže v Rusku je konzervativní křesťanství centrální.“

I u nás funguje odnož ruské pravoslavné církve. „Asi je potřeba rozlišit, že my tady máme relativně velkou pravoslavnou církev pro české země a Slovensko a pak je tady malá ruská pravoslavná církev, ke které se tady hlásí asi 500 lidí,“ vysvětluje.

Čtěte také

„Tato malá Ruská pravoslavná církev je velmi úzce navázaná nejenom na Rusy zde žijící, ale přímo na jejich velvyslanectví. Dokonce jedna ze tří kaplí, kostelů, které mají, je přímo v komplexu ruské ambasády. A to je problém, protože tato církev je sice malá, ale bohatá a napojená na Moskvu. Navíc velmi výrazně ovlivňuje ,velkou církev‘, která je jinak docela rozpolcená.“

I takzvaně velká církev je ideově i finančně s Kremlem propojená. Jak? Poslechněte si v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí. Hostem je Petr Kratochvíl, který mj. přednáší na prestižní vysoké škole Sciences Po ve Francii o mezinárodních vztazích.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související