Obce musejí kompenzovat ztráty živnostníků a firem. Vše vrátíme na dotacích, slibuje poslanec Volný (ANO)

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Volný, poslanec ANO

Část kompenzací živnostníkům a firmám na ztráty po koronaviru mají ze svých rozpočtů zaplatit obce, schválili poslanci. Obce tak podle Sdružení místních samospráv přijdou až o 25 miliard korun. Vláda slibuje, že obce dostanou peníze zpět na dotacích. Jde o správné rozhodnutí?

„Řešení kompenzací mělo být opačné, nemělo by se dotknout samospráv,“ říká v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus předseda Sdružení místních samospráv a europoslanec za STAN Stanislav Polčák.

Poslanec ANO Jan Volný souhlasí, že nejde o správné řešení, „ale hledá se způsob, jak to obcím kompenzovat.“ 

„Nejde o zásadní ohrožení, ale může to vést ke snížení snahy obcí a krajů investovat. Souhlasím, že pro ně příjemné není, ale věřte, že vláda má nástroje, jak masivními dotacemi (i jinak) výpadek refundovat.“

Nebrali jsme peníze obcím. My jsme velice rychle... chtěli pomoci OSVČ tím, že jim uděláme daňové odpisy. A bohužel, doprovodný negativní efekt je, že přijde o peníze stát, ale i kraje a obce. Teď musíme výpadek řešit, ale mělo by to být prvotní i pro obce, abychom zachránili občany a podnikatele.
Jan Volný

Dotace nejsou nárokové

Polčák připomíná, že obce bojují jen o svůj zákonný nárok. „Byli bychom rádi, aby tyto peníze obcím přišly, ty je mohly předvídat v rozpočtech a nemusely se spolehnout na to, jestli dotace přijde, nebo ne.“ 

„Peníze se obcím nevzaly záměrně, prostě to tak vyplynulo,“ upozorňuje Volný. „Bylo to nejrychlejší řešení... Je spousta schválených dotačních titulů pro obce... Vláda připravuje ještě další model, kdy jim vyjde vstříc jiným způsobem a prostředky jim přisune.“

Podle Polčáka už ale dnes menší obce a města zastavují investice, protože na to nemají finance. „A čekají, jaký stimul jim dá stát. Proto musíme postupovat společně, protože je i v zájmu státu, aby se investice nezastavily.“

Na nákladech se podílíme, ale toto je ztráta navíc, se kterou obce nepočítaly. Pro živnostníky chceme, aby podpora byla zakotvena, ale platí se jim z toho, co se vybere na zaměstnaneckých vztazích. To je ta absurdita, kterou nikdo předpokládat nemohl. Protože obce a samosprávy z OSVČ nemají prakticky žádné příjmy ze sdílených daní.
Stanislav Polčák

Europoslanec konstatuje, že v případě ošetřovného, programů Antivirus a COVID mohlo jít vše mimo obce. „Tak proč tato věc nešla udělat také tak?“ ptá se Stanislav Polčák (STAN).

„Opravdu nebyla jiná možnost, pokud jsme chtěli rychle a účinně poslat peníze s.r.o. a OSVČ. Tady to bylo okamžitě za cenu, že teď budeme muset složitě vymýšlet, jak tento výpadek obcím kompenzovat,“ shrnuje Jan Volný (ANO).

Spustit audio

Odebírat podcast

Související