O znečištění vody léky jsme donedávna nevěděli. A zatím nevíme co s tím, přiznává hydrogeolog Hrkal
Laboratoře neměly dlouho nástroje a analytické metody, které by dokázaly nalézt ve vodě zbytky léků a dalších chemických látek zvaných mikropolutanty. „Teď nástroje k dispozici máme. A máme z toho zamotanou hlavu, protože nám laboratoře poskytují informace, se kterými si zatím nevíme rady,“ přiznává hydrogeolog Zbyněk Hrkal. A jasno nemají odborníci ani v tom, jak nebezpečné jsou tyto látky pro člověka.
„K tomu by se měli vyjádřit lékaři, ale když s touto informací za nimi přijdeme, tak většinou pokrčí rameny a otevřeně řeknou, že neví. Neexistuje na světě žádná klinická studie, která by prokazovala dlouhodobý účinek na lidské zdraví, pokud takovou vodu pijete,“ připouští Hrkal.
Protože jsme o mikropolutantech až donedávna nevěděli, tak čistírny na ně ve většině případů nereagují.
Zbyněk Hrkal
Mikropolutanty představují druh znečištění nejen vody, ale i v různých složkách životního prostředí – a to v extrémně nízkých koncentracích. „Ještě před pěti deseti lety jsme neměli tušení, že se s nimi můžeme setkat ve vodě,“ připomíná hydrogeolog.
Čtěte také
Mikropolutantů jsou tisíce. „A každý den se škála těchto látek rozšiřuje. Z valné části si s tím nevíme rady,“ přibližuje Hrkal a vypočítává:
„Z jedné části jde o znečištění, například o léčiva, což je kontaminace a důsledku špatného zacházení s vodou. Pak ale máme další látky, které se ve stopových množstvích v přírodě mohou vyskytovat i přirozeně. A teď nevíme: Patří to tam, nebo jsme to do vody zavlekli my?“
„Čistírny odpadních vod sice fungují výborně podle dnešní legislativy. Ale protože jsme o mikropolutantech až donedávna nevěděli, tak čistírny na ně ve většině případů nereagují a ty jimi procházejí.“
Stejné mikropolutanty v řekách střední Evropy
Nová data přinesl monitorovací projekt Aquarius, jehož účelem bylo sledovat tok mikropolutantů přímo od zdroje přes čistírnu odpadních vod skrze horninové prostředí až ke koncovému uživateli.
„Spolu s dalšími projekty Voda pro Prahu a Smartwater se prokázalo, že čistírny odpadních vod sice něco odstraní, ale celá řada farmak prochází čistírnou jako nůž s máslem, tedy co tam vstoupí, to odejde,“ popisuje Hrkal.
Čtěte také
K určité degradaci těchto látek ale dochází ve vodním toku. „Ředí se to, podléhá to dalším procesům, které snižují koncentrace mikropolutantů. Ale jsou stále tam.“
Když vědci srovnávali výsledky z České republiky a z podobných řek ve střední Evropě zjistili, že rozdíly jsou minimální:
„Takže jde téměř o přirozené pozadí. Ať si naberete vodu kdekoliv ve střední Evropě z řeky, tak v ní najdete docela pestrou škálu látek. Zajímavé je, že ať vodu naberete ve Slovinsku, Slovensku, Maďarsku nebo v Čechách, tak léčiva v ní jsou všude prakticky stejná.“
Příroda se s mikroplulanty dokáže vypořádat lépe než moderní technologie v čistírnách.
Zbyněk Hrkal
Vědci už zkoušejí mikropolutanty odstranit za použitím dvou metod, jsou to umělá a břehová infiltrace. „Tato technologie je dlouhodobě aplikovaná ve vodárně v Káraném, první funguje od roku 1906, druhá od roku 1968.“
Čtěte také
Tyto obě technologie simulují přírodní procesy. Při prvním typu se intenzifikuje průsak říční vody z Jizery a využívá se samočisticí schopnosti horninového prostředí. „U druhé metody se tomu pomáhá tak, že se nabírá voda z řeky a zasakuje se pomocí velkých zasakovacích van,“ popisuje hydrogeolog Hrkal a dodává:
„Efektivnější je břehová infiltrace. U druhé metody se přeci jen ve vodě objevují ještě nějaká stopová farmaka. U břehové infiltrace hraje zásadní roli silná odbourávací schopnost jílů, které jsou v březích. Takže příroda se s mikropolulanty dokáže vypořádat lépe než moderní technologie v čistírnách.“
Poslechněte si celé Studio Leonardo, ptá se Vladimír Kroc.
Související
-
Bez stromů se ve městě udusíme. A pytel s vodou u kmenu to nevyřeší, míní zahradní designér Fous
„Existuje zakopávání s fotografií a s přestřiženou páskou. A pak odpovědná výsadba. A ti utrápení mrzáčci jen zabírají místo,“ říká Ondřej Fous.
-
Znečištění moří spolu s klimatickými změnami zpomaluje růst ryb. Je to špatná zpráva pro nás všechny
Bisfenol A je spojován s reprodukčními a vývojovými poruchami u ryb a také u lidí. Každý rok se přitom celosvětově vyrobí miliony tun této směsi.
-
Zdrojem znečištění pro naše těla jsou i počítače, s nimiž pracujeme, vysvětluje vědkyně Klánová
„Přispěli jsme k tomu, že před deseti lety byly zpomalovače hoření přidány na seznam Stockholmské úmluvy. Předtím byly i v dětském oblečení,“ vyzdvihuje šéfka týmu vědců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.