Nezištný zachránce dětských životů – to byl Přemysl Pitter. Pečoval o malé Němce, Čechy i Židy
V historii existují příběhy, které přesahují chápání lidí i v současnosti. Takový je i příběh náboženského myslitele, pacifisty a sociálního pracovníka Přemysla Pittra. „Byl nonkonformním člověkem, nositelem modelu křesťanské lásky a toho, že jsme schopni ji v sobě nacházet a probouzet,“ hodnotí ho v pořadu Jak to bylo doopravdy publicista Pavel Kosatík, autor monografie Sám proti zlu.
První světová válka, do které Pitter narukoval, mu změnila život. Nejen že se stal pacifistou, ale také zažil šílené věci. „Celou noc střílel, ráno viděl pláň posetou mrtvolami a ptal se, koho zabil on sám. Poté prošel vnitřním obrácením,“ vypráví Kosatík a vysvětluje:
„Identifikoval se do značné míry s osobností Ježíše a především těmi částmi Bible, kdy víra může být iracionální a k novému světu je třeba lidi vychovat. Na svou dobu byl radikální, ani jemu blízcí lidé, například prezident Tomáš G. Masaryk, mu nerozuměli.“
V Československu se Pitter aktivně zapojil do veřejného života, začal působit v Lize lidských práv a především založil na pražském Žižkově Milíčův dům. Šlo o výchovné zařízení pro děti z nejslabších sociálních rodin. Kosatík ho považuje za na svou dobu nesmírně progresivní instituci.
Staral se o děti bez rozdílu
Poslední měsíce roku 1938 znamenaly pro Pittra další výzvu. Do vnitrozemí přicházeli uprchlíci ze Sudet, tedy území postoupené německé správě, a bylo třeba se o další děti postarat. Následovaly děti židovské, které byly v ohrožení života.
K tomu sloužila ozdravovna v Mýtě u Rokycan. Když skončila válka, vydal se poté, co zjistil, že v terezínském ghettu je epidemie skvrnitého tyfu, hledat další děti, kterým bylo třeba pomoci.
Vznikly tam čtyři zámečky, ve kterých byly vedle sebe děti české, židovské z koncentračních táborů a také německé, které prošly výchovou v Hitlerjugend.
Bylo to odvážné a v dané rozjitřené poválečné době také riskantní. Dobová atmosféra vedla k nenávisti všeho, co bylo německé. Ať to byli přímí viníci, nebo oběti. „Byla to třaskavina,“ konstatuje Kosatík a dodává:
„Získalo to Pittrovi velké antipatie. Když se rozkřiklo, že tam jsou německé děti, že je nikdo nemlátí a dokonce mají příděly mléka, začaly chodit anonymy, kontroly a bylo velkým štěstím, že si to Pitter spolu se svými spolupracovníky uhájil. Děti tam edukoval, mluvil o křesťanské lásce a pak po dvou letech se děti rozjely. A dosud, pokud žijí, se scházejí a vzpomínají na strýčka Pittra.“
Komunistům se nehodil
Po komunistickém převratu v únoru 1948 se Pitter opravdu nehodil. Křesťan s takovými aktivitami se stal terčem perzekucí, jeho názory byly označeny jako reakcionářské.
„Navíc byl průkopníkem občanské společnosti, a když se pak nesměla ze Švýcarska vrátit jeho dlouholetá spolupracovnice Olga Fierzová, bylo to, jako by přišel o jednu ruku,“ popisuje Kosatík.
Čtěte také
Stal se exulantem, jeho budoucím domovem se stalo Západní Německo. Přestože dostal řadu nabídek ke spolupráci a mohl si také užívat jistého výsadního postavení, protože jeho schopnosti byly známé, rozhodl se jinak.
„Zachoval se prakticky jako vždy: hledal místo, kde lidem bylo nejhůř. A našel ho: uprchlický tábor Valka u Norimberku. Bylo to takové peklo na zemi a on začal opět tyto lidi koedukovat, křesťansky působit, založil tam kapli a strávil tam deset let.“
Přemysl Pitter umírá ve švýcarském Curychu v únoru 1976, bylo mu 81 let.
Na otázku pořadu Jak to bylo doopravdy, jestli se zachránce dětských životů Pitter dočkal ocenění, host pořadu publicista Pavel Kosatík odpovídá:
„V pozemském smyslu se žádného zvláštního ocenění nedočkal, ale on je ani neočekával. Kvůli tomu to nedělal. Celý život se nad tou zemí tak trochu křesťansky vznášel a šlo mu o ocenění jiné, někde jinde. A tam, nakolik to člověk dokáže posoudit, nevím, ale domnívám se, že je nemohl nedostat. Byl to vnitřně pravdivý člověk. Nemusel mluvit, stačilo to, co dělal.“
Související
-
Rebel bez kapky strachu zachránil stovky dětí. Český „sir Winton“ Antonín Kalina
Sir Nicholas George Winton zachránil v březnu 1939 stovky židovských dětí. Vycházejí o něm knihy, stejně jako o Oskaru Schindlerovi.
-
Historici: Winton nebyl osamělý hrdina, a jeho příběh je...
Nové světlo na postavu zachránce židovských dětí Nicholase Wintona, oceněného letos Řádem bílého lva, vrhá článek dvou historiků holocaustu, Anny Hájkové a Martina ...
-
Historik: Antisemitismus tady byl ještě před nacisty, a to ze strany českých nacionalistů
Nacismus si spojujeme s otřesným chováním k židovským spoluobčanům, teď se projevy nenávisti vracejí. Byl antisemitismus tu už před válkou? Odpoví Jak to bylo doopravdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.