Netanjahu si myslel, že radikály zkrotí. Ti ale teď krotí jeho, míní analytik Tureček

28. březen 2023

Vytrvalé protesty proti justiční reformě přivedly izraelskou vládní koalici na kraj kolapsu. Premiér Benjamin Netanjahu sice v pondělí oznámil její odložení, podle analytika Břetislava Turečka se tak ale jen snaží získat čas: „Ve vládě jsou lidé, kteří čekají, že sice dojde na nějaký dialog, ale bude to jenom formalita a potom si schválí, co chtějí,“ uvádí s tím, že jeden ze sporných návrhů už byl předložen ke druhému čtení v parlamentu.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir pohrozil odstoupením v případě, že bude reforma úplně smetena ze stolu. Nakonec souhlasil s jejím odložením, ale jen výměnou za příslib, že bude vytvořena národní garda, tedy úplně nová ozbrojená složka.

Čtěte také

„On sám ani nesloužil v armádě a teď má pod sebou pohraniční policii a policii. Jeho odpůrci si to vykládají jako vznik nějaké paramilitární extremistické skupiny řízené přímo Ben-Gvirem. Vidíme, že ve vládě jsou lidé, kteří nejsou připraveni na kompromis,“ upozorňuje.

Po listopadových volbách se Netanjahuovi podařilo sestavit poměrně pevnou vládu opírající se o náboženské a nacionalistické extremisty. Teď ale k tomu, aby vládu udržel, musí hájit daleko extrémnější pozice, než by sám zastával.

„Radoval se, že bude mít páku na justici, která ho vyšetřuje ve třech rozsáhlých korupčních kauzách. Jenže po třech měsících mu dochází, že jeho partneři mají daleko radikálnější požadavky, a tím se dostal do pasti,“ dodává s tím, že místo aby Netanjahu krotil radikály, tak radikálové krotí Netanjahua.

Společnost se radikalizuje

Tureček připomíná, že zatímco před 30 lety v Izraeli dominovala levice a došlo k pokrokům v mírovém procesu s Palestinci, nyní levice skomírá a z krajní pravice se stal politický mainstream.

Společnost je nyní hluboce rozdělená a jednotlivé tábory se velmi silně radikalizují.

Netanjahu mezi extremisty našel ochotné spojence, ideologicky je ale pružný a do vlády je schopen jít s kýmkoli – v minulosti do koalice například vůbec poprvé přivedl arabskou stranu. Právě izraelští Arabové prý stojí v současné krizi spíše stranou, daleko větší pnutí vyvolává mezi Židy.

Čtěte také

„Společnost je nyní hluboce rozdělená a jednotlivé tábory se velmi silně radikalizují. Když se nyní dostáváme do bodu, kdy má v už tak hodně militarizovaném Izraeli vzniknout další bezpečnostní složka jako výsledek politické dohody, tak to nevěstí nic dobrého,“ varuje expert.

Krajní pravice se podle něj snaží posouvat mantinely a vychylovat zemi ještě více doprava, a to i ve vztahu k Palestincům. „V Izraeli a na okupovaných územích je silná osadnická lobby, extremisté z řad osadníků se vysmívají armádě nebo policii, protože to pro ně jsou jakési změkčilé proudy sionismu. Zcela cíleně chtějí tu zemi táhnout ještě víc doprava,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.