Něco málo z prvních májů. Nejedlý, Moravec i lyrický důstojník z lidu
Rozhovory s řadovými občany, úvahy našich velkých myslitelů, vzpomínky, básničky i hudební závdavek – to vše připomene prvomájovou atmosféru v letech 1942-1989.
Stranou tentokrát zůstali politici, jejichž vystoupení byla již mnohokrát zužitkována jinde. Jistou výjimku představují díky svým politickým funkcím dvě osobnosti, které se zdánlivě v mnohém lišily.
Moravec a Nejedlý
Ve skutečnosti však měly hodně společného, například svou klíčovou negativní rolí při formování naší mládeže: důstojník a protektorátní novinář a ministr Emanuel Moravec a rudý akademik, komunistický ministr a místopředseda vlády Zdeněk Nejedlý.
Z Moravcových zvukově dochovaných záznamů jsme vybrali úryvek z jeho prvomájové úvahy, kterou protektorátní rozhlas odvysílal v roce 1942. Připomene, že i nacisté slavili první máj.
Z dlouhé řady archivních nahrávek Zdeňka Nejedlého jsme zvolili ukázku z cyklu Na okraj dne hovoří Zdeněk Nejedlý, kterým tento muž terorizoval československé občany po celá 50. léta. Pasáž věnovaná prvnímu máji pochází z roku 1956.
Herečka a pohraniční stráž
Vzpomínky komunistické herečky a aktivistky Ludmily Pelikánové byly natočeny v roce 1972 a přibližují atmosféru rané a velmi ostré normalizace.
Prvomájové oslavy: Jsme silní a smělí, jsme pilní a bdělí!
Historické časové znamení odstartuje archivní pohled do prvomájové historie...
V tomtéž propagandistickém duchu byla prostřednictvím prvomájového rozhovoru s řadovým pohraničníkem i jeho velícím důstojníkem v roce 1970 napravována prestiž komunistické pohraniční stráže. V letech 1968 a 1969 totiž proběhla ve svobodnějších médiích řada informací i příběhů o zastřelených či zraněných na našich hranicích.
Časově nám nejbližší ukázkou je pak úryvek z rozhlasového přestavbového komentáře v mezích zákona z roku 1989 – všechno sice bylo a je v pořádku, ale tak nějak na levačku...
V pořadu dále zazní prvomájová poezie i hudba a také rozhovory s prostými občany, mezi nimiž vyniká lyrický důstojník z lidu a zemitý zámečník – vedoucí brigády socialistické práce.
Poslechněte si celý pořad Pavla Hlavatého z roku 2019.
Související
-
Vlaky družby. Cesty za „vycpaným“ Vladimirem Iljičem i za holicími strojky
Jedním z klíčových slov minulého režimu bylo slovo družba. U nás družba znamenala přátelství, ale především to mezi národy či organizacemi. Tomu odpovídaly i Vlaky družby.
-
Mezinárodní den žen za socialismu: budovatelky, matky i hospodyňky
Jedním z hlavních svátků minulého režimu byl bezesporu Mezinárodní den žen. Volno sice nebylo, ale oslavy MDŽ byly natolik mohutné, že je nešlo přehlédnout.
-
Krize a pop aneb Důležité písničky let 1968 a 1969
V pořadu Archiv Plus připomeneme písně z let 1968 a 1969. Vedle nejslavnějších melodií tohoto období zazní také méně známé nahrávky a unikáty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka