Nebylo od vlády seriózní předložit půlbilionový schodek na poslední chvíli, říká o váhání komunistů Vostrá

22. červen 2020

Schodek státního rozpočtu by letos mohl dosáhnout až půl bilionu korun. Deficit schválila vláda a jde k jednání do sněmovny, v níž už má slíbenou podporu komunistů. Potřebuje Česko tak vysoký schodek?

„Náš stranický orgán doporučil poslaneckému klubu, aby podpořil tento schodek,“ uvádí v pořadu Pro a proti šéfka sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

Čtěte také

Komunisté, kteří menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují, váhali, ale v sobotu se shodli, že pro rozpočet ruku zvednou výměnou za vyšší platy sester v sociálních službách. 

Místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) sice uznává, že národní rozpočet se letos bez deficitu neobejde, ale přesto schodek půl bilionu nepodpoří. „Jde o obrovský deficit. A ze strany ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nevidím ani elementární snahu o jakékoliv úspory aspoň provozního charakteru.“

Vostrá souhlasí, že k úsporám zejména v provozní části bude muset dojít. „O tom, v jaké výši budou, zatím jednáme a čekáme na výpočty. Ale schodek není činěn jen penězi, které jdou občanům a společnostem, ale také velmi nízkým výběrem daní v příjmové části.“

Vláda předložení návrhu státního rozpočtu nezvládla, a proto tak intenzivní jednání a vysvětlování, které jsme si mohli ušetřit. Nebylo od vlády seriózní předložit podklady na poslední chvíli a čekat, že někdo automaticky zvedne pro něco ruku.
Miloslava Vostrá

Původní odmítavé stanovisko komunistů podle Vostré bylo dáno také materiálem, který vláda předložila. „Částka na výdaje byla dána jednou položkou a nebylo specifikováno, kam výdaje vláda nasměruje. Kdyby ministerstvo doplnilo tyto údaje dříve, tak bychom si mohli ušetřit čas,“ vysvětluje šéfka rozpočtového výboru.

„Chyby vlády se svedou na koronavirus“

Skopeček tvrdí, že už od začátku roku bylo zřejmé, že i bez pandemie výkon ekonomiky klesá. „Už únoru bylo zřejmé, že rozpočet je napjatý. Obávám se, že s koronavirem se spláchne leccos z minulosti a co by se jevilo jako chyba vlády, bude svedeno na virus.“

Můžeme xkrát zmiňovat kolem deficitu slovo investice, ale to z něj nečiní menší deficit. V Rakousku a Německu už schvalují výrazné snížení daně z přidané hodnoty, aby nastartovali spotřebu. Místo složitých výdajových programů potřebujeme nechat peníze u lidí a firem, aby s nimi mohli sami nakládat.
Jan Skopeček

Komunistka ale věří, že investiční projekty jsou připravené. „Čekalo se jen na finanční prostředky, všechno je schváleno a vysoutěženo. Také v oblasti dopravní infrastruktury budou peníze použity efektivně do konce roku,“ obhajuje nejen investiční část deficitního rozpočtu šéfka sněmovního výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

„Koronavirus nebyl kouzelným proutkem, po kterém se najedou bude stavět stokrát rychleji než posledních 15 let. Koronavirová krize ukázala, že stát je zbytnělý, pomalý a neefektivní, a mohla být příležitostí, abychom státu provedli redukční dietu,“ konstatuje rozčarování nad deficitem místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS).

Bude se investovat i do digitalizace? Co brání redukční dietě, o níž mluví Jan Skopeček (ODS)? Celou debatu si můžete pustit na záznamu.

Spustit audio

Související