Na swap donesete přebytky ze skříní a zas si vezmete to, co se vám líbí, popisuje organizátorka z neziskovky Holubová
„Už někdy v pubertě jsem terorizovala rodiče k třídění plastů a odpadků. A to byla ještě 90. léta a nebyl to takový trend. Sdílení textilu je novinkou, ke které jsem se dostala nějakým přirozeným způsobem. Nešlo o nějaký šokový moment,“ popisuje Kristýna Holubová, spoluzakladatelka neziskové organizace Swap Prague.
Swap vlastně znamená výměna, tedy něco za něco – například nepotřebného oblečení z přeplněných domácností.
„Naše zaměstnání, naše aktivity tvorby statků nás vedou k materialismu. Hodně pracujeme a odvádí nás to od nás samotných. Od přirozených procesů, které se dějí uvnitř nás, ale i kolem. To pak ale vede k zavírání očí a uspokojování se právě materialismem a nakupováním,“ popisuje.
„Když jdete na swap, zaplatíte vstupné, jako když jdete do kina nebo na festival. Přinesete přebytky ze skříní, šuplíků, dílny, zahrádky apod. a tam si zas vezmete to, co se vám líbí, co užijete pro vlastní potřebu, pro své milované. Swap je nádherný nástroj, jak se zbavit věcí, které jsou funkční, v super stavu, věci, které byste dali svému velmi dobrému kámošovi – i proto, že chcete najít věci podobné,“ popisuje princip.
To, co si lidé neodnesou a organizátorům zůstane, použije jedna velká organizace.
„Ti věci dál třídí, dávají dalším neziskovým organizacím a dál s tím obchodují. Ale až 85 procent věcí se na swapu rozebere hned, jen 15 procent jde partnerovi, který zužitkuje vše, co jde. Jen nějaké dvě tři procenta jsou už nepoužitelný odpad,“ dodává.
Celý pořad Hovory Markéty Vozkové si poslechněte v audiozáznamu. (repríza)
Související
-
SWAP aneb výměna věcí, to je zábava. Spolek Na Dvoře ve Vrchlabí sdružuje lidi, které moc baví život
Pojďte si zaswapovat a dejte starým věcem nový život. Konzum je out a swap je váš nový obchoďák. Přesně tak to říká Vanda Nováková z vrchlabského Spolku Na Dvoře.
-
„Swap mě vyléčil z nakupování.“ Co nás přitahuje na výměně oblečení?
Akce Swap Prague, která se konala ve Vršovicích, opět propojila lidi se zájmem o udržitelnost a recyklaci, ale nabídla také dostupnou možnost si rozšířit šatník.
-
Obchoďák, ve kterém je všechno zadarmo. Sedmidenní Swap Prague praskal ve švech
Tentokrát nemíříme na návštěvu dalšího osobního šatníku, ale na Swap: na akci, kde můžete své nepotřebné věci darovat a případně si místo nich odnést jiný kousek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.